Genç oymaklardaki örten çift yıldızlar
Eclipsing binaries in the young associations
- Tez No: 315623
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER İBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde, genç oymakların üyeleri olan V368 Cas, V446 Cep ve V745 Cas yıldızlarının ışık ölçüm ve tayfsal gözlemlerinin yapılması planlanmıştır. V368 Cas örten çiftinin U, B ve V bandlarında ışık eğrileri ve bileşenlerin dikine hız eğrileri elde edilmiştir. Klasik Algol türü bu yıldızın daha önce elde edilen minimum zamanları derlenerek bizim elde ettiğimiz minimum zamanı ile birleştirilmiş ve ışık öğeleri düzeltilmiştir. Geniş band ışık eğrileri analiz edilerek kütle oranı tahmin edilmiş ve yörünge öğeleri Wilson-Devinney programı ile bulunmuştur. Işık eğrilerinin analizi ve dikine hız eğrilerinin yarı-genlikleri kullanılarak bileşenlerin kütleleri 10.25±0.06 M ? ve 1.37±0.06 M ? bulunmuştur. Bileşenlerin salt öğeleri hesaplanmıştır. Baş yıldız bir anakol yıldızı olduğundan kütle, ışıtma ve yarıçapı kuramsal modeller ile karşılaştırılmıştır. Yoldaş yıldız evrimleşmiş bir yıldız olduğundan karşılaştırma yapılmamıştır. Baş yıldızın görsel parlaklığı, görsel salt parlaklığı ve yıldız doğrultusundaki kızıllaşma 0m.47 kullanılarak sistemin uzaklığı 648 pc bulunmuştur. Genç oymaklardaki büyük kütleli yıldızlar oymakların yapısı ve kimyasal evrimi açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, photometric and spectroscopic observations of V368 Cas, V446 Cep and V745 Cas which are a member of young associations, were planned. U, B and V light curves and radial velocities of V368 Cas, a member of young association, are obtained. The light elements of this Classical Algol type star are corrected collecting the old times of minimum light plus new one obtained by us. The mass ratio is estimated by analyzing the wide-band lightcurves and the orbital parameters were calculated using the Wilson-Devinney computer program. Using the results of the light curve analysis and the semi-amplitudes of the radial velocities we obtained masses of the components as 10.25±0.06 M ? and 1.37±0.06 M ? . The absolute parameters for the components were revealed. The parameters obtained for the primary star are compared with the theoretical predictions. This comparison is not made for the secondary because of its highly evolved off from the main-sequence. The distances to the star is estimated to be 642 pc using the appearent visual magnitude, absolute visuaş magnitude of the primary star and an interstellar reddening of 0m.46. High-mass stars in young associations are very important for understanding their structure and chemical evolution.