Asenaften ve floren biyoparçalama kapasitesindeki mikroorganizmaların izolasyonu, tanılanması ve parçalama etkinliklerinin araştırılması
Isolation, identification and investigation of biodegradation efficiencies of the microorganisms which have the degradation abilities of fluorene and acenaphthene
- Tez No: 315624
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında Petkim Petrokimya Holding A.Ş atık su arıtma ünitesinden alınan örneklerden asenaften ve floren biyoparçalama yeteneğindeki mikroorganizmaların izolasyonu, tanılanması ve parçalama etkinliklerinin belirlenmesi yapılmıştır. İzole edilen 3 türün Arthrobacter protophormiae, Arthrobacter sp., ve Acinetobacter sp. olduğu belirlenerek biyoparçalama etkinlikleri HPLC analizleri ile değerlendirilmiştir. Yapılan denemeler sonucunda floren için; Arthrobacter protophormiae %34, Arthrobacter sp. %72, ve Acinetobacter sp. ise %15 oranında biyoparçalama etkinliği göstermiştir. Asenaften için yapılan analizler sonucunda ise Arthrobacter protophormiae %80, Arthrobacter sp. ise %71 oranında biyoparçalama etkinliği gösterdiği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has carried out the isolation, identification and investigation of biodegradation efficiencies of the microorganisms that have abilities to degrade acenaphthane and fluorene from the samples taken from the waste water treatment unit of Petkim Petrokimya Holding A.Ş. The biodegradation efficiencies of the isolates which has identified as Arthrobacter protophormiae, Arthrobacter sp., and Acinetobacter sp investigated by HPLC analysis. It was reported that the degradation ratios of fluorene is; Arthrobacter protophormiae: 34%, Arthrobacter sp.: 72% and Acinetobacter sp: 15%. And the degredation ratios of acenaphthene is; Arthrobacter protophormiae: 80% and Arthrobacter sp.: 71.