Genç ob yıldızlarının bünyesel özellikleri
Intrinsic properties of young ob associations
- Tez No: 315622
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER İBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Büyük kütleli yıldız bulunduran, parlaklık değişimleri Hipparcos uydusu ile belirlenen V2107 Cyg, V426 Aur, V427 Cep yıldızlarının ışıkölçüm ve tayfsal gözlemlerinin yapılması planlanmıştır. Işık ve dikine hız eğrilerinin analizi ile bileşen yıldızların kütle, yarıçap, etkin sıcaklık ve ışıtmalarının bulunması amaçlanmıştır. Gözlemler TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ve Ege Üniversitesi Gözlemevi'nde yapılmıştır. Hava koşullarının elverişsiz olması nedeniyle ancak V2107 Cyg örten çiftinin UBV ışık eğrileri elde edilmiştir. TUG'dan alınan gözlem gecelerinde zayıf hava koşulları nedeniyle yalnız bir tayf alınabilmiştir. Işık eğrileri analiz edilmiş, daha önceki tayfsal veriler ile birleştirilerek bileşenlerin salt öğeleri belirlenmiştir. Bulunan salt parametreler kuramsal modellerle karşılaştırılmıştır. Bu modellere göre baş yıldız çekirdeğinde hidrojen yakma evresinin sonuna yaklaşmış görünürken, yoldaş yıldız hidrojen yakmaya yeni başlamış görünmektedir. Dizgenin tutulmalar dışındaki parlaklık değişimi incelenerek baş yıldızın Cephei türü bir değişen olduğu sonucuna varılmıştır. Baş yıldız 3.68 saat dönem ve 0.03 kadir genlikli bir zonklayan yıldızdır.
Özet (Çeviri)
Photometric and spectroscopic observations of V426 Aur, V427 Cep and V2107Cyg, which contain high mass stars and their brightness variations were revealed by the Hipparcos mission, were planned. The aim of this study is to determine the mass, radius, effective temperature and luminosity of the components by analyzing the light and radial velocities. The observations were obtained at TUG and Ege University Observatory. The almost complete UBV light curves of V2017 Cyg could be obtained due to poor atmospheric conditions. Spectroscopic observations could not be obtained at TUG very bad atmospheric conditions. Only one spectrum for V2107 Cyg could be taken.The new light curves were analyzed and combining the radial velocity analysis the absolute parameters of the system V2107 Cyg were obtained. The absolute parameters of the components were compared with the theoretical predictions. While the more massive primary star seems to be at the end of core hydrogen ignition phase the secondar is at beginning of core hydrogen ignition. The brightness variations at out-off-eclipses are investigated and concluded that the primary star is a Cephei type pulsating star. The primary star pulsates with a period of about 3.68 h and a total amplitude of 0.03 mag.