Yarıiletken malzemelerde difüzyon ve geçiş sığalarının deneysel bir yöntemle belirlenmesi ve sıcaklığa bağlılıklarının incelenmesi
In semiconductor materials the determination of junction and diffusion capacitance using an experimental method and the investigation of theirs depending on the temperature
- Tez No: 315630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEOMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde, bir diyodun eklem kapasitesi ölçülmüştür. p-n eklemiyle ilgili iki tip kapasite vardır: birincisi eklem kapasitesi, ikincisi ise difüzyon kapasitesidir. Eklem kapasitesi ters yöonde kutuplanma gerilimi altında baskın iken difüzyon kapasitesi eklem ileri yönde kutuplandığı zaman baskındır(Streetman 1995). Eklem kapasitesi değerleri, bir titreşim devresinde rezonans frekansı oluşturularak hesaplanmıştır. Bu değerler deneysel ve teorik olarak bulunup karşılaştırılmıştır ve birbirleriyle tutarlı oldukları görülmüştür. Ayrıca, difüuzyon kapasitesi değerleri de bir RLC ölçer kullanılarak direkt olarak ölçülmüş ve sıcaklığa bağlı değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have measured junction capacitance for a diode. There are two types of capacitance related to a p-n junction: one is the junction capacitance, and the other is the diffusion capacitance. The junction capacitance is dominant under reverse bias voltages while the diffusion capacitance is dominant when the junction is forward bias (Streetman 1995).Junction capacitance values have been calculated by making use of resonance frequency that occurs at a vibration circuit. These values have been evaluated comparing theoretically and experimentally. We have seen that experimental and theoretical values are consistent. Also, we have measured diffusion capacitance directly using RLC meter and these values have been investigated depending on the temperature.