Hastaların yapısal mrı görüntülerinin mnı görüntü uzayına kayıtlanması
Registration of the structural mri images of the patients to mni image space
- Tez No: 315639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED GÖKHAN CİNSDİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde hastaların manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tekniği ile elde edilen beyin görüntüleri detaylı olarak incelenmekte ve elde edilen bilgiler doğrultusunda bazı hastalıkların teşhisi yapılabilmektedir. Gelişen teknoloji ile manuel olarak yapılan pek çok iş daha kısa sürede tamamlanması ve hata payını en aza indirmek amacıyla bilgisayarlar aracılığı ile yapılmaktadır.İnsan beyninin yapısındaki karmaşıklık, MR görüntülerinin kıyaslanmasını güçleştirmektedir. Kıyaslama işlemini kolaylaştırmak amacıyla, beyin atlas veya şablonları kullanılmaktadır. Kıyaslamanın doğru yapılabilmesi için ortak ve bilinen bir yapının referans alınması gerekmektedir. Beyinde referans alınabilecek en uygun yapı korpus kallosumdur. Literatürdeki çalışmalarda, korpus kallosumun midsagittal MR görüntüsünde tespit edilmesi için kullanılan en yaygın yöntem sınırlarının manuel olarak çıkarılmasıdır.Bu tez çalışmasında literatüre yeni bir katkı olarak histogram eşleme tabanlı tam otomatik bir korpus kallosum çıkarma yöntemi sunulmaktadır. Ayrıca, çıkarılan korpus kallosum bölgesi üzerinden yine tam otomatik olarak referans noktaları tespit edilmektedir. Bu noktalar beyin MR görüntülerinin MNI (Montreal Neurological Institute) görüntü uzayına kayıtlanmasında önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, brain images that are taken by magnetic resonance imaging (MRI) technique are analyzed in detail and certain diseases can be diagnosed in accordance with the information that is obtained. With the developing technology, many jobs which had been done manually are accomplished with the help of computers in order to finish these jobs in shorter intervals and to reduce the error rate.The complexity in human brain anatomy makes the comparison of brain MR images difficult. To facilitate this, the brain atlases or templates are used. In order to make comparison correctly, it is required to use a common and known structure. The most suitable structure to be taken as reference in brain is corpus callosum (CC). The most common method in literature to detect CC in midsagittal MR image is manually extracting the boundary of CC.In this thesis study, as a contribution to the literature a fully automated CC extraction method based on histogram matching is proposed. In addition, from extracted CC area, reference points are detected automatically. These points play an important role in the registration of the brain MR images to MNI (Montreal Neurological Institute) image space.