İlk atak psikoz olgularında, kişinin birinci ve ikinci derece akrabalarındaki psikotik bozukluk hastalık öyküsünün beyin yapısına olan etkisinin araştırılması
The effect of psychotic spectrum disorder family history on brain structure in patients with first episode psychosis
- Tez No: 728592
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Çalışmada ilk atak psikoz öntanısı ile başvuran hasta grubunda, birinci ve ikinci derece soygeçmiş sorgulamasında psikotik spektrum bozukluğu bulunan hastaların bulunmayan hasta grubu ile yapısal MRI görüntülerinin Voksel Bazlı Morfometri (VBM) yöntemi ile karşılaştırması ve ilgili beyin bölgelerinin saptanması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamıza ilk atak psikoz tanısı ile 41 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların soygeçmiş ve çevre maruziyetlerine göre şizofreni risk skorları hesaplanmıştır. Sosyodemografik bilgiler, araştırmacı tarafından hazırlanmış sosyodemografik veri formuyla çalışmaya dahil edilen çocuk ve ergenlerden alınmıştır. Sosyodemografik özelliklerin haricinde araştırmada Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görülme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli-DSM-5 (K-SADS-PL-DSM-5) Pozitif ve Negatif Semptom Ölçeği (PANSS), klinik global izlem (CGI), ekstrapiramidal belirtileri değerlendirme ölçeği (EBDÖ), Calgary Depresyon Ölçeği(CŞDÖ) ve Antipsikotik Etkisi Altında Öznel İyilik Hali Ölçeği(AEAÖİHÖ) puanları kayıt edilerek hastalardan alınan manyetik rezonans görüntülerindeki (MRI) gri madde hacimleri, Voxel Based Morpometry(VBM) programı ile incelenerek hesaplanan gen ve çevre risk skoru ile pozitif ve negatif ilişkili beyin bölgelerinin saptanması amaçlanmıştır. BULGULAR: Yapılan analiz sonuçlarına göre, aile öyküsü akrabalık derecesi ile artan gen ve çevre riski ile sol medial prefrontal bölge (BA6) ve sol supramarjinal girus (BA40) arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. SONUÇ: Sol prefrontal girifikasyon artışı şizofreni açısından yüksek riskli hastalarda bildirilmiş olup bu alanda saptanan gri madde artışının bu durumu temsil ettiği düşünülmektedir. Bu araştırmanın sonucunda saptanan bölgelerin; özellikle sol prefrontal medial bölgenin gelecekte daha büyük örneklemli ve detaylı çalışmalarla desteklenmesi durumunda yüksek risk populasyonda bir biyomarker olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Our study aims to detect the morphological differences regarding brain structure in patients presenting to our clinic with first episode psychosis via Voxel Based Morphometry (VBM) analysis, based on the family history of psychosis spectrum disorders. METHOD: Forty-one patients with the diagnosis of first episode psychosis were included in our study. Genetic and environmental risk score was calculated for each patient in order to be used at the analysis. Sociodemographic information was obtained from the children and adolescents included to our study with the sociodemographic data form prepared by the researcher. Apart from sociodemographic characteristics, K-SADS-PL, the Positive and Negative Symptom Scale, Clinical global follow up scale, Extrapyramidal symptoms assessment scale, Calgary Depression Scale and Subjective Well-Being Under the Effect of Antipsychotic Scale scores were all recorded. Finally, magnetic resonance images's (MRI) grey matter volumes were compared using the Voxel Based Morphometry (VBM) program to show whether they are showing a positive or negative relationship regarding gene and environmental schizophrenia risk score. RESULTS: According to the results of the analysis, a positive relationship was found between the gene (which was influenced by the degree of psychiatric diseases in family history) and environment risk score and both left medial prefrontal region (BA6) and left supramarginal gyrus (BA40) respectively. CONCLUSION: An increase in left prefrontal gyrification has been reported in high-risk patients for schizophrenia and the increase in gray matter detected in this area is thought to represent this situation. The regions determined as a result of this research; especially the left prefrontal medial region may be used as a biomarker signifying the high-risk population if the findings are supported with more detailed and larger sampled studies in the future.