Birinci mertebeden formül kümelerinin bağımsızlığı üzerine
On the independence of the set of first-order formulas
- Tez No: 315638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde, birinci mertebeden yapıların sintaks ve semantiği incelenerek matematiksel yapılardaki formüllerin bağımsızlığı üzerine bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Aynı zamanda bu çalışma esnasında günümüze uygun gösterim ve anlayışla, sade ve farklı kardinaliteleri devreye sokmadan bağımsızlık konusunu açıklığa kavuşturma amacı güdülmüştür. Özellikle tezin dördüncü ve beşinci bölümlerinde ele alınan özgün çalışmalarla, önermeler lojiğinin sayılabilir formül kümelerinin bağımsızlığı ve genel olarak birinci mertebedeki formüllerin bağımsızlıkları üzerine ortaya konan sonuçlarla tezin ana gövdesi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some results about the independence of formulas of mathematical models are obtained by examining the sintax and semantics of the first-order structures. In addition, during the study, it is aimed to reveal the arguement of independence without using different cardinalities by update and basic illustration and insight. Especially, by considering original works in the forth and the fifth chapters, the main body of the thesis is formed by the results obtained by the independence of the set of countable formulas of propositional logic and generally the independence of the first-order formulas.