Anlamsal web yetenekli çok etmenli sistemler için bir alana özgü modelleme diline ait sözdizim
Syntax of a domain specific modeling language for semantic web enabled multi-agent systems
  1. Tez No: 315641
  2. Yazar: SEBLA DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GEYLANİ KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yazılım etmenleri ve bu etmenlerin bir araya gelerek oluşturduğu Çok-etmenli Sistemler, karmaşık sistemlerin hayata geçirilmesi için güçlü birer teknoloji olarak kullanılmaktadır. Etmen tabanlı yazılım sistemlerinin geliştirilmesine yönelik birçok yazılım çerçevesi bulunmaktadır. Ancak bu yazılım çerçevelerinin çoğu Anlamsal Webi desteklememektedir. Anlamsal Web, web sayfası içeriklerinin ontolojiler aracılığıyla makineler tarafından yorumlanabilmesini sağlamakta ve Dünya Geneli Ağ'ın yeni jenerasyonunu oluşturmaktadır. Etmenlerin Anlamsal Web ile işbirliğini destekleyen mevcut yazılım geliştirme çerçeveleri, etmen alanında uzman olmayan sistem geliştiricilerinin kullanması için oldukça karmaşık yapıdadır. Ancak genellikle sistem ihtiyaçlarını ortaya koyan kullanıcıların programlamaya özgü yapıları bilmesine de gerek yoktur.Bu tezde, çok-etmenli sistem geliştirme sırasında Anlamsal Web yapılarını ve bunlarla geleneksel etmen sistemi elemanları arasındaki etkileşimleri destekleyen yeni bir alana özgü modelleme diline ait sözdizim görsel ve metinsel olarak tanımlanmıştır. Oluşturulan bu yeni alana özgü dilin kullanımını örneklemek amacıyla metinsel somut söz dizimden kod üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agents and Multi-agent systems (MASs), which consist of the agents, are used as substantial technologies in order to develop complex systems with autnomous and reactive behaviour. In this sense, various software frameworks exist intended for improving agent oriented software development. However, semantic web is not supported by most of these software frameworks. The semantic web provides the interpretation of web page contentsthrough ontologies by machines and represents the new generation of World Wide Web. The current software development frameworks which support the collaboration of agents with semantic web elements are complicated enough in order to be used by system developers who are not expert on the related domain. Furthermore, users, who define system requirements, usually do not need to be aware of the structures specific for agent programming.In this thesis, graphical and textual syntaxes are defined for a domain specific modeling language (DSML) for MASs which specifically supports the interaction between agents and semantic web services on the Semantic Web environment. In order to exemplify the use of the related DSML, code generation from defined syntax is discussed.