Koyunlarda sprn geni polimorfizminin incelenmesi
Investigation of sprn gene polymorphisms in sheeps
- Tez No: 315642
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Transmissible spongiform ensefalit (TSE) olarak da bilinen Prion hastalığı sığırlarda Bovine Spongiform Encephalopathy (BSE), insanlarda Creutfeld-Jakob Disease (CJD), koyunlarda scrapie olarak isimlendirilen bir grup ölümcül nörodejeneratif hastalıklar olarak tanımlanır. Prion hastalıkları, prion proteinlerinin (Prpc) normal hücresel formlarının yanlış katlanmış patojenik forma (Prpsc) dönüşmesi ile ilişkilidir. Prion genlerinin keşfedilmesi ile birlikte bu alanda yoğun çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.SPRN (Shadow of Prion Protein) geni, dört farklı üyeden oluşan prion gen ailesinin bir üyesidir. SPRN erişkin merkezi sinir sisteminde yüksek derecede, tes-tislerde az miktarda eksprese edilen Shadoo (sho) proteinini kodlar. SPRN aynı zamanda atasal bir gendir. Bu çalışmanın amacı cinsiyete bağlı olarak Türk ko-yunlarında ve koçlarında muhtemel polimorfizmleri saptamak ve bu polimorfizmlerin fenotip üzerindeki etkilerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Prion diseases, also known as Transmissible Spongiform Encephalopathies (TSE) are called Creutfeld-Jakob Disease (CJD) in human, BSE in cattles and scrapie in sheeps are a group of fatal neurodegenerative disease. Prion diseases are related with convertion of the normal cellular form of prion protein (Prpc) to a misfolded pathogenic form (Prpsc). The discovery of prion genes enabled extensive studies in this field.SPRN is a member of prion gene family, that covers with four different genes, encodes Shadoo proteins (sho) which is highly expresses in the adult central nervous system but slightly expresses in testes. SPRN gene is also an ancestral gene. The objectives of this study were to analyze ovine SPRN gene in local Turkish sheep and ram for potential polymorphisms, to determine whether polymorphisms change according to sex, to discuss potential effects of observed polymorphisms on phenotype in light of the obtained data.