Anlamsal web yetenekli çok etmenli sistemler için bir alana özgü modelleme diline ait semantik
Semantics of a domain-specific modeling language for semantic web enabled multi-agent systems
  1. Tez No: 320599
  2. Yazar: SİNEM GETİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GEYLANİ KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çok-etmenli Sistemler robotik, hava trafiği, güvenlik ve enerji gibi çeşitli alanlarda yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu sebeple çok-etmenli sistemler için Genel Amaçlı Programlama Dillerine (örneğin Java) dayanan JADE, JACK, JADEX ve SEAGENT gibi çeşitli etmen platformları ya da ara yazılımları bulunmaktadır. Ancak gereksinim analizlerini tanımlayan kullanıcının karmaşık etmen sistemlerine ait özel programlama yapılarını bilmesine gerek yoktur. Diğer taraftan, etmen içsel yapısı ve etmenler arası etkileşimlere ait gereksinimler şu anki dünya geneli ağı (WWW) geliştiren Anlamsal Web gibi yeni ortamlar göz önüne alındığında daha da karmaşık bir hale gelmektedir. SEA_ML, Anlamsal Web ortamında çalışacak çok-etmenli sistemlerin literatürde yer alan ve yukarıda listelenen etmen platformlarından bağımsız bir şekilde geliştirilmesi için gerekli soyutlamayı sağlayacak ve kullanışlı bir metodoloji geliştiricek alana özgü bir modelleme dilidir.Bu tez kapsamında SEA_ML'e ait hem belirtimsel hem de işlevsel semantik tanımlanmıştır. SEA_ML formal semantiğini tanımlamak için ilk sıralı ve ilişkisel mantığa dayanan Alloy dili kullanılmıştır. SEA_ML model analizi Alloy aracı ile tamamlanmış ve semantiğin uygulaması ATL aracı kullanılarak model dönüşümleri ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-agents Systems (MAS) are widely used in many applications of various areas such as robotics, air traffic, space, security applications and energy. Therefore there exist various agent frameworks or middlewares for MASs (e.g. JADE, JACK, JADEX and SEAGENT) which are mostly based on General-purpose Programming Languages such as Java. However a user who defines the requirement analysis does not usually need to know specific programming structures of complex MASs. On the other hand, internal structure of agents and interactions belong agents may become even more complex to implement when new requirements for new agent environments such as the Semantic Web which improves the current world wide web (WWW) are taken into account. SEA_ML is a domain specific language that aims to provide the required abstraction and supports a more fruitful methodology for MASs on Semantic Web independently from the agent platforms which are listed above and in the literature.In this thesis, both denotational and operational semantics are defined for SEA_ML. Alloy language which is a declarative language based on first order and relational logic is used to define the formal semantics of SEA_ML. SEA_ML model analysis is completed with Alloy tool and implementation of semantics is provided with model transformations by using ATL.