Karadeniz'in oksik ve anoksik denizel çevrelerinde demir, mangan ve fosfor döngüsü
Iron, manganese and phosphorus cycle in the oxic and anokxic environment of the Black Sea
  1. Tez No: 315643
  2. Yazar: ÇAĞLA YEŞİLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHA BÜYÜKIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı Karadeniz'in oksik ve anoksik tabakalarda bulunan demir, mangan ve fosfor iyonlarının yapısını inceleyen çalışmalardan bilgi edinmek, bu tabakalarda gerçekleşen kimyasal tepkimelerin neler olabileceğini ve tepkimelerin bu metalleri nasıl etkileyebileceğini araştırmak ve gerçekleşen tepkimeler sonucu demir, mangan ve fosfor bileşiklerinin olası döngüsünü tartışmaktır.Genel olarak, bilinen iki bakteriyel süreç, herhangi bir oksik/anoksik su kolonundaki demir ve manganın redoks döngüsünü tanımlamaktadır. Birinci süreç, anoksik kısımda oluşan çözünmüş demir ve mangan elementlerinin üst tabakalara doğru yükselmesi ve burada oksitlenmesini tanımlar. İkinci süreç ise oksitlenmiş bu moleküllerin alt tabakalara çökerek burada tekrar çözünmüş hale gelmesidir. Ayrıca, yapılan çalışmalarda ferrik oksihidroksit partikülünün fosfatı absorbe ederek bu elementle beraber çöktüğü görülmüştür. Bu nedenle bu metallerin döngüsünü kavrayabilmek bize denizel çevreler hakkında daha çok bilgi verecektir ve bu metallerin canlılarla olan ilişkisini anlamamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to have a comprehensive knowledge about the structures of iron, manganese, and phosphorus ions which are formed in the oxic and anoxic environment of the Black Sea by making inferences form the earlier studies. Also, this study aims to acquire information about the chemical reactions, to observe what might happen when the chemical reactions occur in the Black Sea layer, and to discuss the cycles of iron, manganese and phosphorus compounds as a result of these reactions.In general, two known bacterially mediated processes describe the redox cycles of Fe and Mn in any oxic/anoxic water column. The first process introduces the oxidation of dissolved Mn (II) and Fe(II) transported by upward diffusion diffusively upward above the anoxic interface to generate particulate oxidized forms of these elements. The second process contains the reduction and dissolution of sinking oxides and oxyhydroxides of Fe(III) and Mn(III, IV) which preserves the inventory of dissolved reduced forms of these metals in the anoxic zone. In addition, studies which are conducted by the absorption of iron phosphate particle oksihidro were collapsed together. For this reason, to understand the cycles of these metals will give us more information about marine environments and will help us understand the relationship between these metals and living things.