Application of reverse osmosis, nanofiltration and sorption-ultrafiltration hybrid processes for removal of endocrine disruptors in water
Sularda bulunan hormon bozucuların uzaklaştırılması için ters ozmos, nanofiltrasyon ve sorpsiyon-ultrafiltrasyon hibrit proseslerinin uygulanması
  1. Tez No: 315644
  2. Yazar: SUNA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Evsel atık su tesislerinde arıtıldıktan sonra elde edilen ve doğaya deşarj edilen arıtılmış atık su yeni bir su kaynağı olarak tekrar kullanılabilir. Arıtılmış atık sular, kimyasal, fiziksel, biyolojik, zehirli maddeler vb. içerikleri, su otoriteleri tarafından belirlenmiş parametrelerin kabul edilebilecek maksimum değerleri ile karşılaştırıldıktan sonra çevreye deşarj edilebilir. Geleneksel atık su arıtma tesislerinde uygulanan arıtma işlemleri, evsel ve endüstriyel atık sulardaki birçok zararlı maddenin sudan uzaklaştırılmasını sağlarken bazılarının ayrılmasında yetersiz kalmaktadır. Özellikle yüzey sularındaki hormon bozucuların varlığı, şehir atık suyu arıtma süreçlerinin bu türden kirleticilerin giderilmesinde yetersiz kalması ve arıtılan suların büyük miktarlarda yüzey sularına deşarj edilmesinden kaynaklanmaktadır.İnsan sağlığına olumsuz etkileri olan ve EPA'nın aday kirletici listesinde bulunan pestisitler, dezenfeksiyon yan ürünleri, farmakolojik olarak aktif maddeler, evsel kimyasallar ve organik maddeler gibi hormon bozucular su arıtımında membran proseslerin kullanımına olan ilgiyi arttırmıştır.Bu tez çalışması kapsamında, laboratuar ölçek düz tabaka membran test ünitesiyle (SEPA CF-II, GE Osmonics) çeşitli ters ozmoz ve nanofiltrasyon membranları kullanılarak sudan fenol ve bisfenol A giderimi incelenmiştir.Ayrıca adsorpsiyon yöntemi kullanılarak, model çözeltilerden fenol ve bisfenol A uzaklaştırılması kesikli çalışmalarla test edilmiştir. Adsorban miktarının bu maddelerin giderimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Adsorpsiyon çalışmalarında, yüksek derecede çapraz bağlı polimerik adsorbanlar (Purolite MN 202, Purolite PAD 400), yüksek yüzey alanına sahip polimerik adsorban (Amberlite XAD4) ve aktif karbon kullanılmıştır. Ayrıca sorpsiyon ve ultrafiltrasyon proseslerinin birlikte kullanıldığı hibrit proses ile bisfenol A'nın sulardan uzaklaştırılması incelenmiştir. Farklı proses parametrelerinin bisfenol A giderimine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The treated wastewater that is purified in domestic wastewater plants and discharged to environment may be used as a new water resource. The treated wastewater could be discharged to the environment after comparing its chemical, physical, biological and toxic substances with specified acceptable maximum values of water authorities. In conventional waste water treatment plants, many of pollutants are removed from domestic and industrial wastewater; however, the plants can be unsatisfactory for removing some other pollutants. Especially the presence of the endocrine disruptors in the surface waters is due to the inadequate municipal treatment processes for that kind of micro-pollutants and discharge of big amount of those waters to surface waters.The endocrine disruptors, which are associated with potential adverse human health effects and appearing on US EPA?s candidate contaminant list such as pesticides, disinfection by-products (DBPs), pharmaceutically active compounds (PhACs), household chemicals, and organic compounds increased the interest in the use of membrane processes.In this study, a cross-flow flat-sheet membrane test unit (SEPA CF-II GE Osmonics) was employed for the removal of phenol and bisphenol A from water by various nanofiltration and reverse osmosis membranes.In addition, using adsorption method phenol and bisphenol A removal studies from model solutions were performed as batch-mode operation. These adsorption studies were employed by hypercrosslinked polymeric adsorbents (Purolite MN 202, Pruolite PAD 400), polymeric adsorbents with high surface area (Amberlite XAD4) and Activated Carbon for removal of phenol and bisphenol A. A hybrid process, which sorption and ultrafiltration processes combined, was investigated for the removal of bisphenol A from water. Effect of different parameters on bisphenol A removal was investigated