Yavaş şehirler (cittaslow/slow cities) ve halk sağlığı
Slow cities (cittaslow) and public health
  1. Tez No: 315655
  2. Yazar: HÜSEYİN İHSAN TOPLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Toplumları barındıran ?Kentlerin? yalnızca inşa edilmiş, çoğunlukla yapıların oluşturduğu yerler olmadığı; insanın doğasına uygun olarak biçimlendirilmiş ve ona olası her boyutta en yüksek yaşam kalitesini sunacak; sağlıklı, mutlu bireyler ve gelecek kuşaklar hedefine işlevsel olarak yarar sağlayacak yerler olması gereği artık yadsınamaz bir gerçektir.Bir başka deyişle, yaşadığımız kentlerimizin ?Sağlıklı? olması gerekmektedir. ?Sağlığın? var olabilmek için çok büyük bir öneme sahip olduğunu, endüstri devriminden başlayarak günümüze gelen süreçte ve özellikle de geçtiğimiz son birkaç on yılda yitirdiğimiz yaşamsal öneme sahip olan tüm doğal değerler sonrası daha iyi anlamaktayız.Bu yüzden bu çalışmada, ?Halk Sağlığı? kavramının, son on yılın en ekolojik hareketlerinden birisi olan Cittaslow (Yavaş Şehir) hareketiyle ne denli örtüştüğü; sağlıklı, yaşanabilir ve sürdürülebilir kentsel kalkınmanın en yeni ve nitelikli modeli olması açısından Cittaslow'un ?Halk Sağlığı? ile olan etkileşimi üzerinde durulmuştur. Araştırmadaki çalışmalar, Türkiye'nin ilk Cittaslow'u olan Seferihisar örneği irdelenerek gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities which host people are not only locations that are formed with many buildings and the fact that they have to be formatted according to the nature of human-being so that they have to introduce a life quality in the utmost degree in every aspect and have to support the target of having healthy, happy individuals and future generations is undeniable.In other words, the cities where we live in have to be ?Healthy?. The importance of ?Health? to exist is now better understood, after losing almost all the vital natural values we have within a period that started with the industrial revolution and has been continuing so far, especially in the last few decades.Thus, in this study the focus is on how ?Public Health? concept overlaps with Cittaslow (Slow Cities) movement, which is one of the most ecological movements of the last decade; so the interaction between Cittaslow, as being the newest and a quality model of healthy, liveable, sustainable urban development, and public health is emphasized. Seferihisar which is the first Cittaslow of Turkey is taken as the case study, and the research is based on it.