Kapalı devre sistemlerdeki biyolojik filtrasyon sistemlerinin incelenmesi
The examination of the biological filtration systems in recirculating systems
- Tez No: 315661
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kapalı devre akuakültür sistemi, ekonomik ve çevresel olarak birçok avantaj sağlayan ve teknolojik gelişmelerden maksimum düzeyde yararlanabilen, sürdürülebilir bir üretim modelidir.Kapalı devre sistemlerin verimli bir şekilde çalışabilmesi için, sistemin en karakteristik bileşeni olan ve yetiştirilen canlılar için toksik etki yaratan nitrojen bileşiklerinin giderimini sağlayan biyolojik filtrasyon sisteminin, üretime uygun bir şekilde dizayn edilmesi ve yönetilmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, biyolojik filtrasyon sistemlerinin çalışma prensipleri, biyolojik arıtım prosesleri, biyolojik filtrasyonun uygulandığı metotlar, sistemin sirkülasyon hattındaki yeri, filtrasyon verimine etki eden faktörler ve biyofiltre yönetimi detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recirculating aquaculture system, which provides a lot of economical and environmental advantages and can take advantage of technological advancement at maximum level, is a sustainable production model.For the efficient working of recirculating system, the biological filtration system, the most characteristic component of recirculating system and provides removal of nitrogen compounds which make toxic effects on reared animals, should be designed and managed in suitable format for production.In ths study, the working principle of the biological filtration systems, biological treatment processes, methods applied to biological filtration, location of the system on circulating line, the factors affecting the filtration efficiency and the biofilter management examined in detail.