Yeşil çayın farklı solventlerle ekstraksiyonunun teknesyum perteknetat'ın (99mTco4-) biyodağılımı ve radyoişaretli kan hücreleri üzerine etkisi
Effects of green tea in different extraction solvents on biodistribution of technetium pertechnetate (99mTco4-) and radiolabeled blood cells
  1. Tez No: 315662
  2. Yazar: BURAK SABUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET ZÜMRÜT BİBER MÜFTÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kahveden, biradan, şaraptan ve gazlı içeçeklerden daha çok tüketilen çay, sudan sonra dünyanın en çok tüketilen içeçeği durumunu korumaktadır. Üretilen ve tüketilen çayın yaklaşık % 76-78'ini siyah çay, % 20-22'sini yeşil çay ve % 2'den az miktarını da oolong çayı oluşturmakta ve tüketilen tüm çay tipleri arasında yeşil çay, kemopreventif ve kanser tedavi etkinliği dahil olmak üzere sağlığa yararları bakımından en iyi çalışılan türdür. Yeşil çay yapraklarında flavan-3-oller olarak da bilinen kateşinler dominant bileşikler olmasına rağmen, farklı flavonoller (% 4 civarında) ve flavonlar (eser miktarda) bulunmakta ayrıca gallik, kumarik ve kafeik asit, purin alkoloidler, teobromin ve kafein de bulunmaktadır. Ancak bitkilerle ilgili olarak biyolojik ve yan etkiler, kimyasal içerik ve özellikle radyofarmasötiklerle etkileşimleri tam olarak bilinmeden bir tüketim söz konusudur.Bu amaçla bu çalışmada, farklı solventlerle ekstrakte edilen yeşil çay ekstraktlarının teknesyum-99m'in (99mTc) erkek Wistar Albino sıçanlardaki biyodağılımına ve kan bileşenlerinin işaretlenmesine olan etkisi incelenmiştir. Yapılan tüm deneysel çalışmalar doğrultusunda da bitkisel ekstrakt-radyofarmasötik etkileşimi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Biyodağılım sonuçlarına bakıldığında yeşil çay ekstraktları ile beslenen gruplarda serum fizyolojik ile beslenen kontrol grubuna göre midede 99mTc'in tutulumunun yüksek oranda azaldığı görülmüştür. Yeşil çay eksraktları ile beslenen sıçanlardan alınan kan örneklerindeki % radyoaktivite oranlarının ise kontrol grubuyla aynı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tea remains the most consumed drink in the world after water, well ahead carbonated soft drinks, wine, beer and coffee. Approximately 76?78% of the tea produced and consumed is black tea, 20?22% is green tea and less than 2% is oolong tea and among all teas consumed in the world, green tea is best studied for its health benefits, including chemopreventive and cancer treatment efficacy. Although catechins are the dominant phenolic compounds, various flavonols ( up to 4%) and flavones (in traces) are present in the tea leaves and also gallic, coumaric and caffeic acids, the purine alkaloids, theobromine and caffeine, too. But people consume this vegatables without knowing side effects of biological and chemical contents and radiopharmaceutics interactions with herbal extract.In this study we wanted to evaluate effects of the different extraction solvents of green tea extracts on the labelling of blood contituents with technetium-99m (99mTc) and on the biodistribution of 99mTc in male Wistar Albino rats. According to all experimental studies, herbal extract interactions with radiopharmaceuticals were evaluated. When looked into result of biodistribution; on the groups of treated with green tea extracts according to group of treated with serum physiologic highly decrease in stomach uptake was determined. The % ratio of radioactivity of blood samples taken from rats which are treated with green tea extracts are the same with control group.