Kapalı devre sistemlerinde biyolojik filtrelerin su kalitesi üzerine etkisi
The Effect of the biological filters on the water quality in the closed recirculating system
- Tez No: 83227
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET KAPALI DEVRE SİSTEMLERİNDE BİYOLOJİK FİLTRELERİN SU KALİTESİ ÜZERİNE ETKİSİ Bu çalışmada, kapalı devre üretim sistemlerindeki biyolojik filtrenin ve ultraviyole radyasyonun su kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, öncelikle biyolojik filtrenin aktivasyonu kontrol edilmiştir. Bu amaçla, sıvı kültür ortamına filtre içerisinden alınan suyun bakteriyolojik ekimi yapılarak 28-30 °C de karanlıkta inkübe edilmiştir. Bakteriolojik ekim yapıldıktan 3-4 hafta sonra, sıvı kültür ortamı içerisinde nitrifiye bakterilerinin üremeleri sonucu, ortam renginin kırmızıdan açık kırmızıya dönüştüğü görülmüştür. Biyolojik filtrenin su kalitesi üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla, kapalı devre sistemin üç farklı noktası olan; üretim tankı çıkışı, taze su girişi ve üretim tankı girişinden yedi gün süreyle su örnekleri alınmıştır. Su örneklerinde, rutin olarak toplam amonyak nitrojeni (TAN), nitrit nitrojeni, nitrat nitrojeni, su sıcaklığı, pH ve çözünmüş oksijen konsantrasyonunun ölçümleri yapılmıştır. Toplam amonyak nitrojeninin (TAN) ortalama konsantrasyonları; yukarda bahsedilen, su örneklerinin alındığı noktalarda sırasıyla 0,71 mg/L, 0,41 mg/L ve 0,27 mg/L olarak ölçülmüştür. Sonuç olarak, biyolojik filtrenin toplam amonyak nitrojeninin (TAN) %34,1'ini uzaklaştırdığı tespit edilmiştir. Ultraviyole radyasyonun su kalitesi üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla, Eosin Methylen Blue (EMB) ve Tryptic Soy Agar (TSA) katı kültür ortamlarına, kapalı devre sistemin üç farklı noktası olan; üretim tankı çıkışı, taze su girişi ve UV lamba çıkışından alman su örnekleri ile bakteriyolojik ekim yapılmıştır. Katı kültür ortamları 28-30 °C'de karanlıkta inkübe edilmiştir. EMB ortamları üzerinde üreme olmazken, TSA kültür ortamları üzerinde, bakteriyolojik ekimden 16-24 saat sonra bakteri kolonilerinin üremeye başladığı görülmüştür. TSA kültür ortamları üzerinde üreyen bakteri kolonileri; yukarıda bahsedilen, su örneklerinin alındığı noktalarda sırasıyla 102±3, 205±4 ve 30±1 adet olarak sayılmıştır. Sonuç olarak, UV lambasının bakteri kolonisinin % 85.3 'ünü öldürdüğü tespit edilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF THE BIOLOGICAL FILTERS ON THE WATER QUALITY IN THE CLOSED RECIRCULATING SYSTEMS In this study, the effects on water quality of the biological filter and the ultraviolet irradiation which are in the closed recirculating production systems have been studied. In the study, first of all, the activation of the biological filter was controlled. For this reason, the liquid medium was inoculated with water samples taken from the inside of the biological filter and incubated at the 28-30 C° in the dark. 3-4 weeks after the inoculation, it was observed that the color of the liquid medium ranged from red to fairly red, as a result of the grow of the nitrifiers in the liquid medium. To determine the effect of the biological filter on the water quality, the water samples were collected for seven days from the outflow of the culture tank, inflow of the make up water and inflow of the culture tank which were three different stations of the recirculating system. On the water samples, total amonia nitrogen (TAN), nitrit nitrogen, nitrat nitrogen, water temperature, pH and disolved oxygen were routinely measured. Mean consantrations of the total amonia nitrogen (TAN) were measured respectively as of 0,71 mg/L, 0,41 mg/L and 0,27 mg/L at the above mentioned stations from which the water samples were collected. As a result, it was determined that the biological filter removed 34,1 % of the total amonia nitrogen (TAN) amounts. To determine the effect of the ultraviolet irradiation on the water qualty, Eosine Methylen Blue (EMB) and Tryptic Soy Agar (TSA) solid mediums were inoculated with water samples collected from outflow of the culture tank, inflow of the make up water and outflow of the UV lamb which were three differen stations of the recirculating system. The solids mediums were incubated at the 28-30C0 in the dark. While nothing grew on the EMB, it was observed that the bacterial colonies began to grow on the TSA 16-24 hours after from the inoculation. The bacterial colonies on the TSA were counted respectively as of 102±3, 205±4 and 30±1 at the above mentioned stations from which the water samples were collocted. As a result, it was determined that the UV lamb killed to 85,3% of the bacterial colonie numbers. IX