Design of micro orifice flowmeter by comsol multiphysics
Comsol multiphysics ile mikro orifis metre tasarimi
- Tez No: 315665
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, COMSOL Multiphysics yardımıyla mikro orifismetredeki hızve basınç profilleri incelenerek, basınç ölçüm noktalarının en uygun yerlerininbelirlenmesi amaçlanmıştır. Üç farklı akışkan olarak su, gliserol ve havaseçilmiştir. Geometri, 2 boyutta betimlenerek eksenel simetri sınır koşuluuygulanmıştır. Orifis çapı, çap oranı (orifis plakası/orifis) ve boğaz tipi (düz,yakınsak, ıraksak) bu çalışmada incelenen değişkenlerdir.Comsol Multiphysics'te sıkıştırılamaz Navier-Stokes uygulama moduseçilmiş olup, özkütlenin sabit varsayıldığı bu modda sıcaklık da sabitler kısmındatanımlanmıştır. Giriş sınır koşulu olarak giriş hızı, çıkış sınır koşulu olarak daviskoz streslerin ihmal edildiği basınç seçilmiştir.Giriş ve çıkış hızları arasındaki farklar için elde edilen benzetim sonuçları,orifis plakası kalınlığı (k) arttıkça, çıkış hızının düz ve ileri boğaz tipi içinarttığını, geri boğaz tipi için ise azaldığını göstermektedir. Orifis çapı (t) arttığındatüm kesit tipleri için çıkış hızları azalmaktadır. Üç geometri için ise çıkışhızlarının (?) sıralaması, ?o, yakınsak > ?o, ıraksak > ? o, düz şeklindedir.Enyüksek basınç farkını verecek basınç ölçme noktalarının konumları içinçeperdeki basınç farklarına dayalı yapılan benzetimlerde, uzaklıkların 0,10 ? 0,15?m aralığında olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Basınç düşümünün, karttığında arttığı, t arttığında ise azaldığı görülmüştür. Akışkan türleri vegeometrilere göre basınç düşümleri ?Pgliserin> ?Psu > ?Phava; ?Pıraksak> ?Pyakınsak >?Pdüz şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the determination of the optimum locations ofpressure taps in micro orifice meter through both velocity and pressure profiles byusing COMSOL Multiphysics. Water, glycerol and air were chosen as threedifferent fluids. The geometry was represented in 2D and axisymmetric boundarycondition was applied. The radius of orifice, the diameter ratio (orificeplate/orifice), and the type of constriction (flat, convergent, divergent) werespecified as parameters.Among the application modes in COMSOL Multiphysics, IncompressibleNavier-Stokes was selected, in which both temperature and density were constant.Inlet velocity was chosen as inlet boundary condition, and pressure was selectedas outlet boundary condition by neglecting viscous stress.The simulation results on inlet and outlet velocity differences show that asthe thickness (k) of orifice plate increases, outlet velocity increases for flat andforward constrictions, whereas it decreases for backward constriction. While thediameter (t) of orifice plate increases, outlet velocity decreases for all theconstrictions. The order in ?o?s for three different fluid types, was obtained as ?o,convergent > ? o,divergent > ? o,flat.It was seen that pressure taps must be located at the distances fromboundaries in the range of 0.10?0.15 ?m, to obtain maximum pressuredifferences. Also, pressure drop increases when k increased and t decreased.According to the fluid types and and geometries, it was found that ?Pglycerol >?Pwater > ?Pair and ?Pdivergent> ?Pconvergent > ?Pflat.