Design and construction of a sampling system that can collect PM10, PM2.5 and PM1 samples simultaneously from atmosphere
Atmosferden PM10, PM2.5 ve PM1 parçacıkları eş zamanlı olarak toplayabilecek, ekonomik bir örnekleme sisteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 595920
  2. Yazar: ÖMER ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma kapsamında; atmosferden PM10 (çapları 10 μm'dan küçük parçacıklar), PM2.5 ve PM1 parçacıkları eş zamanlı olarak ayrı filtrelerde toplayabilen bir örnekleme sistemi geliştirilmiştir. Örnekleyici; 1 adet karbon paletli vakum pompası (F&J Specialty DF-1E), ve manifold aracılığıyla bağlanan 3 kanal içermektedir. Her kanalda; 1 siklon, 1 filtre tutucu (47 mm filtre için), hız kontrolü için 1 kritik orifis ve 1 akış ölçer (flow metre) bulunmaktadır. Parçacıkların boyutları siklonlar tarafından kontrol edilmektedir ve siklonlardan geçen parçacıklar filtre tutucuların içindeki filtrelerde toplanmıştır. Örnekleyici, ilk olarak MFC'ler kullanılarak kurulmuş, daha sonra MFC'ler kritik orifislerle değiştirilmiştir. Ardından örnekleyici bileşenleri dayanıklı bir kabine kutulanarak veri kaydedici (data logger) sistemi kurulmuş. Nuclepore ve Teflon filtreler kullanılarak akış stabilite testleri yapılmış, teflon filtrelerin daha stabil olduğu gözlenmiş bu nedenle tercih edilmiştir. Validasyon çalışmalarında; yeni örnekleyici, 1 SFU 2 yüksek hacimli (Hi-vol) örnekleyici ve 1 Grimm EDM164 lazer spektrometre ile 24 gün boyunca paralel örnekleme yapılmıştır. Bu süreçte; PM10, PM2.5 ve PM1 için ortalama konsantrasyonlar sırasıyla 25 ± 10, 13 ± 4.4 and 7.6 ± 2.9 µg m-3 olarak bulunmuş ve bu sonuçların diğer örnekleyicilerden alınan sonuçlarla uyum gösterdiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada geliştirilen örnekleyici piyasada mevcut olmayıp, nihai konfigürasyonun yaklaşık maliyeti 57,000 ₺ (~$15,700) olmuştur, bu miktar; dichotomous örnekleyicinin veya aynı örnekleme işini yapabilecek 3 adet tek kanallı örnekleyicinin maliyetinin yarısından daha az bir miktara karşılık gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a particulate matter (PM) sampling system that can collect PM10 (particulate matter with diameter of less than 10 μm), PM2.5 and PM1 samples simultaneously with a single pump on separate filters was constructed and validated. The sampler consisted of a F&J Specialty DF-1E carbon vane vacuum pump, with a flowrate of 115 L/min, and 3 channels connected to the pump through a manifold. Each channel had a cyclone, a filter holder of 47 mm diameter, a micro-orifice (critical orifice) for velocity control and a flowmeter. Diameter of the particles were controlled by the cyclones. The particles passing through the cyclones was collected at the filters. The sampler was first constructed with MFCs, then MFCs were replaced with critical orifices. Afterwards, components were placed into the permanent shelter and data logger system was installed and flow rate stability tests were carried out using Nuclepore and Teflon filters. Teflon filters were selected for better stability. Validation was carried out through parallel sampling of the new sampler against 1 SFU, 2 Hi-vol samplers and 1 Grimm EDM164 laser spectrometer for 24 days. Average concentrations were found for PM10, PM2.5 and PM1 as 25 ± 10, 13 ± 4.4 and 7.6 ± 2.9 µg m-3 respectively, which were in a good agreement with other samplers. The sampler constructed in this study is not currently available in the market and the final configuration cost around 57,000 ₺ (~$15,700) which is less than half of dichotomous sampler or 3 pcs. of single channel samplers that can fulfill the same sampling task.