Değişik giriş kavitesi dizaynlarının molar dişlerde kök kanal genişletme etkinliği üzerine etkisi
Influence of different cavity designs on instrumentation efficacy in molar TEETH
- Tez No: 646644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE İRİBOZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı üst ve alt birinci ve ikinci büyük azı dişlerinde farklı giriş kavitesi dizaynlarının (geleneksel, konservatif, iki parçalı, ultrakonservatif) kök kanallarında şekillendirme etkinliğine (enstrümante edilemeyen yüzey alanı, transportasyon, merkezde kalma) etkisinin mikro bilgisayarlı tomografi ile incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız için 28 üst büyük azı dişi, 28 alt büyük azı dişi seçilmiştir. Her grupta 7 diş olmak üzere kavite şekillerine göre üst azı dişleri 4, alt azı dişleri 4 gruba ayrılmıştır. Dişlerin mikro bilgisayarlı tomografi görüntüleri alındıktan sonra kaviteler hazırlanmış ve dişler Protaper Next (Dentsply Maillefer, Switzerland) döner alet eğesi ile şekillendirilip tekrar mikro bilgisayarlı tomografileri çekilmiştir. Şekillendirme etkinliği mikro bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden analiz edilmiştir. Alt büyük azı dişlerini içeren gruplar kendi arasında, üst büyük azı dişlerini içeren gruplar kendi arasında karşılaştırılmıştır. Bütün kanaldaki enstrümante edilemeyen yüzey alanı ve apikale 1 mm ve 2 mm mesafedeki kanal transportasyon miktarı ve merkezde kalabilme değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the influence of different endodontic access cavity designs on the shaping ability (percentage of uninstrumented canal surface, canal transportation, centring ability) in mandibular and maxillar first and second molars using micro computed tomography. Materials and Methods: 28 mandibular and 28 maxillar molars were selected and divided into 8 groups (n=7) due to endodontic access cavity design (traditional, conservative, orifice directed, ultraconservative). Root canals were instrumanted with Protaper Next Next (Dentsply Maillefer, Switzerland). Micro computed tomography was used to scan the specimens before and after canal instrumentation. Changes in the percentage of total uninstrumented canal surface , degree of canal transportation and shaping ability in the apical 1 mm and 2 mm of canal were evaluated and data were analyzed by analysis of variance ve Tukey tests in factorial order (p 0,05).