Dağıtık bağlı verilerde sorgulama yönetimi
Querying management of distributed linked data
- Tez No: 315669
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİKENELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sorgu işletimi, anlamsal veb üzerindeki verilere erişim için önemli bir yoldur. Günümüzde anlamsal veb birbirine bağlı verisetleri vebi olarak görülmektedir ve bu yüzden vebi sorgulamak tüm bu verisetlerini bir bütün olarak dikkate alıp sorgulama yapmak olarak görülebilir. Ayrıca vebi sorgularken dikkate alınacak olan verisetlerinin belirlenmesi sorgulayıcılardan saydam bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Sorgulanacak verisetlerinin seçilmesi ve sorgulanmak üzere bir araya getirilmesi bu verisetlerinin üst verilerinin olmasını gerektirmektedir. Bu tez kapsamında VOID denilen veriseti üstverisini kullanarak sorgular ile ilişkili veriseti seçilimini kullanıcıların yerine gerçekleştiren WoDQA (Veri Vebi Sorgu Analizcisi) birleştirilmiş sorgu motoru tanıtılacaktır. WoDQA'nın analiz sürecinde bir SPARQL sorgusu için VOID belgelerinde yer alan veriseti ve bağseti tanımları analiz edilerek birleştirilmiş sorgular yaratılır. VOID'in bağseti kavramı sayesinde verisetleri arasındaki bağlar da ilişkili verisetlerinin belirlenmesinde kullanılmış olur. Ayrıca performanslı sorgu işletimi için bazı eniyileştirme adımları da gerçekleştirilmiştir. Ancak bu tez kapsamında WoDQA, veriseti üstverilerini dikkate alıp sorguları analiz ederek etkili bir şekilde veriseti eleme görevine odaklanmıştır. WoDQA sorgu işletimleri de farklı açılardan ele alınıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Query processing is an important way of accessing data on the Semantic Web. Today, the Semantic Web is characterized as a web of interlinked datasets, and thus querying the web can be seen as dataset integration on the web. Also, this dataset integration must be transparent from the data consumer as if she is querying the whole web. To decide which datasets should be selected and integrated for a query, one requires a metadata of the web of data. In this paper, to enable this transparency, we introduce a federated query engine called WoDQA (Web of Data Query Analyzer) which discovers datasets relevant with a query in an automated manner using VOID documents as metadata. While WoDQA analyzing queries, dataset and linkset descriptions in VOID documents are analyzed for a SPARQL query and a federated query is constructed. By means of linkset concept of VOID, links between datasets are incorporated into selection of federated data sources. Furthermore some query optimization steps were implemented to execute queries with high performance. But in this thesis, WoDQA focuses on powerful dataset elimination by analyzing query structure with respect to the metadata of datasets. Some query executions on WoDQA were evaluated with different perspectives.