Özel haddeleme yöntemleriyle monte edilen yatak sistemlerinde oluşan gerilme-gerinme değerlerinin dinamik analiz yöntemleriyle belirlenmesi
Determination of stress - strain values with dynamic analysis methods in bearing systems assembled by spesific method of rolling process
- Tez No: 315668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ TURGUT GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Süspansiyon sistemleri, taşıtların sürüş güvenliği ve konforu açısından önemli elemanlardır. Bu sistemlerin kusursuz olarak çalışması içerdikleri elemanların kusursuz bir şekilde imal edilmesine ve sisteme montesine bağlıdır. Küresel yataklar da bu mekanizmaların önemli bir kısmını oluşturur. Boşluksuz ve az sürtünmeli olması istenen küresel yatakların uzun ömürlü olması için imalat aşamasından önceki tasarım sürecinde gerçekleştirilen bir dizi test ve analiz sonucuna göre en iyi geometri ve imalat yöntemi belirlenerek plastik şekil verme yöntemiyle montajı yapılır.Tez konusu bu çalışmada, süspansiyon sistemlerinde hareket iletimini sağlayan rotillerin imalatı sırasında kullanılan haddeleme yönteminin özel bir uygulaması olan sıvama işlemi sonlu elemanlar yöntemi tabanlı LS-DYNA yazılımının explicit metodu ile incelenmiştir. Sıvama işlemi süresince oluşan yatak kuvvetleri ve oluşan gerilme-gerinme değerleri çeşitli parametreler (röle konumu, röle hızı ve sıvama kuvvetleri) değiştirilerek incelenmiştir. Bu çözüm metoduyla elde edilen sonuçlar konuyla ilgili daha önce yapılmış çalışmalarla karşılaştırılmıştır ve doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Suspension systems are important part of vehicles to provide driving safety and comfort. Correct working of these systems depend on the correct production and assembly of the parts which are consisted of. Ball-joints constitute the major part of these mechanisms. They, which want to claim minimum gaps and friction, are assembled after determining the optimal geometry and production process by the plastic deformation according to the result of test and analysis of design duration.In this study, edge rolling process a specific method of rolling process of manufacturing methods used in production of rod, which is supplying motion transmission, was examined comprehensively by explicit finite element method. During edge rolling process, effects of forces and stress-strain values that are occurred in bearing systems were studied at changing varied parameters. The results obtained from this solution method were compared to the one of studies that were completed before.