Fe3O4 esaslı manyetik akışkan için faraday dönmesine etki eden parametrelerin incelenmesi
Investigation of parameters on faraday rotation for Fe3O4 based ferrofluids
- Tez No: 315692
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AVGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde manyetik akışkanların manyeto-optik ölçümleri incelenmiştir. Faraday dönmesine etki eden parametreler (nanoparçacık boyutu, konsantrasyon, katkılandırma, hücre kalınlığı) ölçüm sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Manyeto-optik ölçüm sistemi kurulmuş ve MR3-2 manyeto-optik camın Faraday dönmesi incelenerek sistemin kalibrasyonu yapılmıştır. Uygulanan manyetik alanla birlikte manyetik akışkanların optik ve manyeto-optik davranışları araştırılmıştır. Önceki çalışmalardaki deneysel bulgular ve teorik modeller, elde edilen deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır. Üretilen manyetik akışkanların optik geçirgenliğinin ve Faraday dönmesinin, Langevin fonsiyon tipine yakın sonuç verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, magneto-optical properties of ferrofluids have been investigated. The parameters (nanoparticle size, concentration, substitution, cell length) effecting the Faraday rotation have been particularly examined according to the measurement results. Faraday rotation measurement system has been built and calibration of setup has been realized by using the MR3-2 magneto-optical glass. Optical and magneto optical behavior of magnetic liquid was investigated under applied magnetic field. Obtained experimental results were compared with the theoretical models and the results of previous studies. It was observed that optical transmission and Faraday rotation of the produced magnetic fluids gave close results to the Langevin type behavior.