Yeşil kimya esaslı manyetik nanoparçacık geliştirilmesi, tahribatsız muayenede manyetik parçacık ve penetrant sıvısı olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Development of magnetic nanoparticle based on green chemistry, investigation of its usability as magnetic particle and penetrant liquid in non-destructive testing
  1. Tez No: 796462
  2. Yazar: MELİSE KARATAY KUTMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET ZÜMRÜT BİBER MÜFTÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Uygulamalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde mikro ve nanoteknolojilerin bilimsel ve endüstriyel düzeyde kullanımı hızla yaygınlaşmıştır. Bunun doğal bir sonucu olarak, endüstride geleneksel Tahribatsız Muayene Testlerinin (Non-Destructive Testing-NDT) dışında ileri düzey tahribatsız muayene tekniklerinin geliştirilmesine yönelik uluslararası araştırmaların sayısı da artmaktadır. Ülkemizde halihazırda tahribatsız muayene uygulamalarının yapıldığı firma veya kuruluşlar ihtiyaç duyulan cihaz, ekipman ve uygulama sarf malzemelerinin büyük bir kısmını ithal etmektedirler. Tahribatsız muayenede kullanılan test sıvıları, doktora tezimizin hedef alanı olan otomotiv ve havacılık sektörü başta olmak üzere, birçok farklı sektörde kritik ve kritik olmayan parçaların testlerinde kullanılmaktadır. Sektörlerin ulusal ve uluslararası pazar büyüklüğündeki artışı, mevcut tekniklerin iyileştirilmesi, yeni penetrantların geliştirilmesi ve yeni sistemlerin tasarım ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Tez çalışmamda, yeşil kimya esaslı manyetitin (Fe3O4 manyetik nanoparçacıklar) sentezlenmesi, sentez ürününe floresan boyar madde konjuge edilerek, optik ve manyetik özellik kazandırılması ve tahribatsız muayenede manyetik parçacık ve penetrant sıvısı olarak kullanımına ait sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the use of micro and nano technologies at the scientific and industrial level has become widespread. As a natural consequence of this, the number of international researches on the development of advanced Non-Destructive Testing-(NDT) is increasing in the industry apart from the conventional NDT. In our country, companies or organizations that are currently performing NDT applications import most of the needed devices, equipment and application consumables. Test fluids used in NDT are used in the testing of critical and non-critical parts in many different sectors, especially in the automotive and aviation sectors, which is the target area of our doctoral thesis. The increase in the national and international market size of the sectors has revealed the need for the improvement of existing techniques, the development of new penetrants and the design of new systems. In my thesis, there are the results of the synthesis of green chemistry-based magnetite (Fe3O4 magnetic nanoparticles), conjugation of fluorescent dye to the synthesis product, giving it optical and magnetic properties, and its use as magnetic particles and penetrant liquid in NDT.