Biyopolimer esaslı manyetik hidrojelin geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of biopolymer based magnetic hydrogel
- Tez No: 948561
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR MURAT ELÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, biyopolimer esaslı, manyetik alanla yönlendirilebilen ve enjekte edilebilir özellikte kompozit manyetik hidrojeller geliştirilmiş ve çok yönlü olarak karakterize edilmiştir. Hidrojel matrisi olarak oksitlenmiş alginat ve jelatin kullanılarak; manyetik özellik kazandırmak amacıyla Fe3O4 nanopartiküller sentezlenmiş ve yüzeyleri amin grupları ile fonksiyonelleştirilmiştir. FTIR analizi, imin bağlarının oluşumu ve yüzey modifikasyonunun doğrulanması amacıyla kullanılmıştır. XRD kristal yapı bilgisini sağlarken, TEM ile partikül morfolojisi ve boyutu incelenmiştir. DLS ve zeta potansiyel analizleri, kolloidal stabilite ve parçacık dağılımı hakkında bilgi vermiştir. TGA-DTA ile, termal dayanıklılığı; VSM ise nanopartiküllerin süperparamanyetik özelliklerini ortaya koymuştur. Reolojik analizler ile hidrojel sistemlerinin viskoelastik özellikleri ve enjeksiyon sırasındaki davranışları değerlendirilmiş, özellikle strain sweep testleri ile elastik (G') ve viskoz (G'') modüller belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, MNP içeren grupların daha yüksek mekanik stabiliteye sahip olduğunu, amin kaplı nanopartikül içeren grupların ise daha düşük G' değerleri ile daha kolay akışkanlık sağladığını göstermiştir. Mekanik dayanımı ve kararlılığını ölçmek için mekanik testler yapılmıştır. Kompozit manyetik hidrojel sistemlerinin uygulama sırasında enjekte edilebilirliğini değerlendirmek amacıyla enjeksiyon testi gerçekleştirilmiştir. Bu test, yapıların belirli bir kuvvet altında şırınga ile uygulanabilirliğini ve dokuya uygunluğunu değerlendirmektir.Bu sonuçlar, geliştirilen manyetik hidrojellerin doku mühendisliği, ilaç salımı ve biyomedikal uygulamalarda potansiyel taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, biopolymer-based, magnetically responsive, and injectable composite magnetic hydrogels were developed and comprehensively characterized. Oxidized alginate and gelatin were used as the hydrogel matrix, while Fe₃O₄ nanoparticles were synthesized and functionalized with amine groups to impart magnetic properties. FTIR analysis was employed to confirm the formation of imine bonds and verify surface modification. While XRD provided information on the crystalline structure, TEM was used to examine particle morphology and size. DLS and zeta potential analyses offered insights into colloidal stability and particle distribution. Thermal stability was assessed using TGA-DTA, and the superparamagnetic behavior of the nanoparticles was confirmed via VSM. Rheological analyses were performed to evaluate the viscoelastic properties and behavior of the hydrogel systems during injection, with strain sweep tests used to determine the elastic (G') and viscous (G'') moduli. The findings revealed that groups containing MNPs exhibited higher mechanical stability, whereas groups containing amine-functionalized nanoparticles demonstrated lower G' values, indicating improved flowability. Mechanical tests were conducted to assess the mechanical strength and structural integrity. To evaluate the injectability of the composite magnetic hydrogel systems during application, injection tests were carried out. These tests provided insight into the ability of the structures to be administered through a syringe under a certain force and their suitability for tissue applications. Overall, the results indicate that the developed magnetic hydrogels hold promise for use in tissue engineering, drug delivery, and other biomedical applications.