Doğal öneme sahip alanlar kapsamında sürdürülebilir kent olgusu üzerinde araştırmalar: İzmir ili örneği
Researches on concept of sustainable city with in the areas of natural importance: The case on İzmir province
  1. Tez No: 315693
  2. Yazar: SİBEL AĞI GÜNERHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışmada İzmir İli doğal öneme sahip alanları CBS temelli bir veri tabanında birleştirilmiş, kentin sürdürülebilir olması açısından plan kararları verilirken yerel ve merkezi yönetim temsilcilerine, başvurulacak bir kaynak ve ekolojik altlık olabilecek bir yapı oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmada İzmir ilinde bulunan koruma statüsüne sahip alanlar ile birlikte orman alanları ve ÖDA olarak belirlenmiş alanlar ele alınmış, bu alanlara indeks puanlar verilerek alanların önem dereceleri belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda; İzmir İli Doğal Öneme Sahip Alanlarının toplamda kapladığı alan 620.841,96 ha olarak belirlenmiştir. Bu sonuca göre doğal öneme sahip alanlar İzmir ilinin %51,69'unu kaplamaktadır. Bu alanlardan 8-10 puan arası puan alarak ?Doğal Niteliği Sınırlı Alanlar? olarak tanımlanmış alanların kapladığı büyüklük 348.599,53 ha olarak belirlenmiştir. Doğal niteliği sınırlı alanlar il yüzölçümü içinde %29'luk paya sahiptir. 11-20 puan arası puan alarak ?Önemli Alanlar? olarak tanımlanmış alanların kapladığı büyüklük 188.047,57 ha olarak belirlenmiştir. Önemli alanlar %16'lık bir paya sahiptir. Son olarak; 21-38 puan arası puan alarak ?Çok Önemli Alanlar? olarak tanımlanmış alanların kapladığı büyüklük ise 84.194,86 ha olarak belirlenmiştir. Çok önemli alanlar il yüzölçümü içinde %7'lik bir paya sahiptir. Elde edilen veriler sonucunda; önemli türler barındıran bazı alanların koruma statüsü bulunmadığı, koruma statüsü bulunan alanların ise yeterince korunamadığı görülmüştür. Koruma statüsüne sahip alanların içinde ve/veya yakın çevresinde tarım, turizm ve sanayi etkinlikleri yapılmakta olduğu ve ayrıca bu alanların yer yer yoğun yerleşim baskısı altında bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide a structure that can be a reference source and an ecological base for representatives of local and central management in taking plan decisions to make the city sustainable by combining areas of natural importance of Izmir within GIS based database. In the study forest areas and areas determined as INA (Important Natural Areas) with areas which have conservation status were considered, degree of importance of these areas were determined by giving index scores. As a result of the study; total area of Izmir Province?s Areas of Natural Importance was determined as 620.841,96 ha. According to this result areas of natural importance has cover 51,69 % of Izmir Province. Areas defined as ?Natural Quality Limited Areas? by taking score of 8-10 covered 348.599,53 ha. Natural quality limited areas covered 29 % of province area. Areas defined as ?Important Areas? by taking score of 11-20 covered 188.047,57 ha. Important areas covered 16% of province area. Finally, areas defined as ?Most Important Areas? by taking score of 21-38 covered 84.194,86 ha. Most important areas covered 7 % of province area. According to obtained data it is seen that some areas that include important species has no protection status, areas that have protection status could not be protected adequately. It is determined that around and/or within of areas which have protection status agriculture, tourism and industrial activities were carried out and also these areas were partly under pressures of intensive residentials.