Mcf?7 insan meme kanseri hücre kültürleri üzerine apelin etkilerinin araştırılması: ın vitro bir çalışma
The investigation of the effects of apelin on mcf?7 human breast cancer cell line: an in vitro study
  1. Tez No: 315720
  2. Yazar: FERDA KOYUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT KONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETApelin, G protein kenetli orfan apelin reseptörünün (APJ) endojen ligantıdır. Apelin' in hipotalamusta özellikle arkuat, supraoptik ve paraventriküler nükleus gibi hipotalamik alanlarda dağılım göstermesi testislerde, prostat dokusunda, meme dokusunda APJ'nin bulunması üreme sistemi üzerinde, apelinin etkilerinin olabileceğini akla getirmektedir. Apelinin etkileri bulunduğu forma göre değişiklik gösterir. Apelin' in yapısındaki 13 amino asit dizilimi tüm formlarında değişmez olduğundan, temel apelin yapısı apelin-13 olarak kabul edilmektedir.Çalışmada östrojen duyarlı meme kanseri hücre hattına (MCF?7 ) ilk aşamada, Apelin?13' ün 0.1, 1 ve 10 nM' lık konsantrasyonları, östrojen hormonunun 1, 10, 100 nM' luk konsantrasyonları uygulandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYApelin is the endogenous ligand for the G-protein-coupled APJ receptor. That Apelin has been found in hypothalamic fields such as the periventricular nucleus and supraoptic nucleus of the hypothalamus and that it is seen in testicle, prostate and mammary cells suggest that apelin may be influential on productive system. Apelin varies depending on the forms on which it is influential. As the sequence of 13 amino acids in apelin can not be changed, the basic apelin structure is accepted as apelin-13.In the study, firstly, 0.1, 1 and 10 ?M concentrations of Apelin?13 and 1, 10, 100 ?M concentrations of estrogen are applied into the line of estrogen sensitive breast cancer cell ( MCF?7). Apellin 0.1, 1 and 10 ?M and estrogen hormone 1, 10, 100 ?M were simultaneously cultured and incubated for 24 hours and their effectiveness were detected by means of 3-(4,5-dimethylthiazol?2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT).It has been detected that Apelin?13 applied into MCF?7 line decreases the cell liveliness, and estrogen increases cell liveliness.