Bir asansör simülatörü tasarımı ve trafik türünün veri madenciliğiyle belirlenmesi
Elevator simulator design and determining elevator traffic type with data mining
- Tez No: 315730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVCİHAN DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Şehirlerdeki yapılaşmanın artması ve inşa edilen yüksek yapılar asansörlere olan ihtiyacı arttırmıştır. Bunun yanı sıra enerji kaynaklarının hızla tükendiği dünyamızda enerji tüketiminin kontrolü büyük önem kazanmaktadır. Binalara bakıldığında en çok enerji tüketen araçlar olarak asansörler karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir durumda kapasiteler iyi seçilmeli, binanın trafik akışı kontrol edilip, gereksiz enerji tüketiminin önüne geçilmelidir. Bunu yapabilmek için iyi gözlem araçlarına ve enerji ölçen araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araçlar maliyetli araçlar olup analiz yapılabilecek verilere ulaşabilmek için çok uzun süre çalıştırılmaları gerekmektedir. Oysa az sayıda parametrenin simülasyona verilmesi ile çok detaylı analizler yapılıp gerçeğe yakın sonuçlar elde edilebilmektedir. Fakat piyasadaki birçok asansör simülatörü daha çok hizmet kalitesine ağırlık vermiş olup harcanan enerjiyi üzerinde çok durmamışlardır. Bu çalışmada çok detaylı analizler yapabilen bir simülatör geliştirilmiş olup aldığı az sayıda parametre ile hem hizmet kalitesi hem de tüketilen enerji açısından, tatmin edici sonuçlar üretebilmektedir. Analiz açısından ortalama bekleme süresi, ortalama transfer süresi gibi hizmet kalitesinin belirlenebileceği değerlerin hesaplanmasının yanında; yapılan çağrılar, kişilerin asansöre bindikleri ve indikleri katlar gibi veriler oluşturulmuş, geliştirilen kümeleme programı ile trafik türü tahmini yapılmıştır. Asansörün referans turunda tükettiği enerji grafiği ve çalışma süresince harcadığı enerji grafiği simülatör yardımı ile oluşturulmaktadır. Geliştirilen simülatör üzerinde yapılan örnek çalışmalar sonucu var olan bir sistemin hizmet kalitesi ölçülebilmiş ve tüketilen enerji miktarı hesaplanabilmiştir. Farklı senaryolar ile aynı sistemin simülasyonu tekrar yapılıp, simülatör yardımı ile karşılaştırma yapılabilmiştir. Kümeleme programı ile üretilen simülasyon sonuçlarından binanın trafik türü tahmini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for elevators have grown as the number of high buildings increased dramatically. On the other side, it has become vitally important to control the energy consumption rates since the energy resources are depleted severely. It is the elevators in buildings which consume the energy the most. Therefore, excessive energy consumption should be eliminated by choosing the elevator capacity precisely and controlling the traffic flow in the building. To achieve this goal, effective observational tools and energy measurement tools are necessary. However, these tools are fairly expensive and it needs long hours to gather data valuable enough for analysis. Whereas, simulation studies use a small set of parameters to make highly detailed analysis and achieve satisfactory results. Most of the elevator simulators present in the market, however, pay attention to service quality and do not consider the energy consumed. In this study, a simulator is designed which can perform highly detailed analysis, and can obtain results satisfactory both in service quality and energy consumed. The parameters like average waiting time and average travelling time, which indicate the service quality, are calculated for analysis, and also elevator calls, leaving and destination floor data are collected and traffic type is predicted by the means of the developed K-means++ Clustering Algorithm. The graphics for the energy consumed during the reference trip and the energy consumed throughout the lifting process are drawn by the help of the simulator. After the sample studies carried out using the simulator developed, the service quality for an existing system is measured and the energy consumed is calculated. The simulation of the same system is reperformed for different scenarios and the results are compared with the actual data. Lastly, traffic type of the building is predicted using the simulation results obtained by K-means++ Clustering Algorithm.