Küçük güçlü yüzey mıknatıslı ve dahili mıknatıslı senkron motorlara vektör kontrol yönteminin deneysel olarak uygulanması
Experimental study of vector control for low power surface magnet and interior permanent magnet synchronous motors
- Tez No: 315731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sabit mıknatıslı motorlar kendilerine özgü yapıları, nispeten küçük boyutlarına rağmen ulaştıkları yüksek güç-moment değerleri ve sessiz çalışması gibi avantajlarından dolayı son zamanlarda endüstriyel uygulamalarda sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.Güç elektroniği, yarı iletken teknolojisi ve mıknatıs malzemeleri alanlarındaki gelişmelere paralel olarak kullanımı yaygınlaşan sabit mıknatıslı motorlarda çeşitli kontrol yöntemleri geliştirilmiştir. Geleneksel kontrol yöntemlerine ek olarak bu tip motorların kontrolünde vektör kontrol ve doğrudan moment kontrolü ön plana çıkmaktadır.Bu çalışmada, özel amaçlı üretilen sabit mıknatıslı motorun matematiksel modeli, tasarım ve üretim aşamaları ile sonlu elemanlar analizine yer verilmiştir. Dahili mıknatıslı motor tasarlanmış, üretilmiş ve test edilmiştir. Ayrıca vektör kontrol yöntemi ile gerçek zamanda hız kontrolü yapılmıştır. Benzetim çalışması gerçekleştirilen motor deneysel olarak da doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Permanent magnet AC servo motors are frequently used in industrial applications because of their major advantages such as special structures, high power-torque density ratios, small size and volume, and silent operations.Several control techniques are implemented in consequence of technological development of power electronics, semi conductor and magnet materials areas. Additionaly conventional control methods, vector control and direct torque control methods are stand out.In this thesis, mathematical model, phases of design and production and finite elements analysis are given for a permanent magnet motor produced for a special application. A buried PM Motor is designed, built and tested. Moreover, real time speed control is implemented using vector control techique for permanent magnet synchronous motor. Simulated PM motor is experimentally verified.