Saray (tekirdağ) kuzeyindeki manganez oluşumlarının jeolojik, petrografik ve jeokimyasal özellikleri
Geological, petrographic and geochemical features of manganese mineralization on the northern saray (tekirdağ)
- Tez No: 315732
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FEYZİ GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma alanı, Türkiye'nin Trakya Bölgesi'nin kuzeyinde, Saray (Tekirdağ) ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Burada tespit edilen manganez cevherleşmesinin, jeokimyasal ve petrografik özellikleri incelenerek, cevherleşmenin kökeninin belirlenmesi ve dünyadaki diğer yataklarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında saha, laboratuvar ve ofis çalışmaları yapılmıştır. İncelenen cevherleşme alanı Soğucak formasyonu içerisinde, karstik bir alanda yer almaktadır. İncelenen örneklerde; breş, cevherli kireçtaşı, ince taneli cevher, demir zarflı kireçtaşı, hematit-limonit, kil, killi limonit, killi kireçtaşı ve kireçtaşı olmak üzere dokuz farklı litoloji tanımlanmıştır. Cevherleşmenin yan kayacı kireçtaşlarıdır. Cevherleşmenin oluşumunda yer alan etmenleri belirlemek için majör, minör ve iz elementlerin jeokimyasal davranışları incelenmiştir. Manganez cevherleşmesi orta Eosen yaşlı resifal kireçtaşları içinde fay kontrollü olarak karstik boşluklarda gelişmiştir. Kimyasal analizler sonucunda cevherleşmenin, manganez ve demir olmak üzere temel iki bileşeni olduğu saptanmıştır fakat bu iki cevherleşme birbirinden farklı zamanlarda gelişmiştir. Jeolojik gözlemlere ve jeokimyasal tespitlere dayanarak Fe-Mn mineral zenginleşmesinin hidrotermal ve epijenetik karakterde olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Study area is located in Thrace Region (NW Turkey), in Saray (Tekirdağ). The aim of this thesis is determine the origin of the manganese mineralization in Saray and compare it other types of manganese deposits in the world by studying geological, petrogrological and geochemical features of the mineralization. This study consist of field, laboratory and office works. The mineralization area is located in Soğucak formation, in karst area. The samples from this area were divided into nine litological groups; breccia, limestone with ore, fine grained ore, limestone covered of iron, hematite-limonite, clay, clay with limonite, clay with limestone and limestone. Limestones are wall rock of mineralization. In order to determine the occurance factors of this mineralization, geochemical behaviors of major, minor and thrace elements were studied. Manganese mineralization occured as fault-controlled in middle Eosen limestones karst cavities. Searches on chemical analyses, it was determined that mineralization has got two basic components which are mangenese and iron, however, this two types of mineralization developed at different times. Based on the geological observation and geochemical signatures, it can be said that the Fe-Mn mineralization has hydrothermal and epigenetic character.