Dsp ile gerçek zamanlı sayısal video stabilizasyonu
Real time digital video stabilization with DSP
- Tez No: 315746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Video stabilizasyon sistemlerinin amacı kameralardan elde edilen video görüntülerinde titreşim veya el titremesinden kaynaklanan istenmeyen hareketleri ayrıştırarak, istenen hareketleri koruyan yeni bir video dizisinin elde edilmesidir.Video stabilizasyon sistemi çerçeveler arası bütünsel hareket vektörlerini belirleyen hareket kestirim sistemi, hareket kestirim sistemi sonucu elde edilen konum vektörlerinden istenmeyen hareketleri ayrıştıran istenen hareketleri koruyarak düzeltilmiş yeni bir video dizininin oluşmasını sağlayan hareket düzeltim sistemi olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.Bu tez çalışmasında gerçekleştirilen video stabilizasyon sistemi, faz korelasyonu temelli hareket kestirimi ve Kalman süzgeci temelli hareket düzeltimi sisteminden oluşmaktadır. Geliştirilen sistem, Texas Instruments TMS320DM6437 DSP geliştirme platformunda gerçek zamanlı olarak başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the stabilization systems is getting new video sequences by reducing unwanted irregular motions caused by unstable handshaking or vibration and keeping wanted changes in video sequence captured by cameras.Video stabilization system consists of motion estimation system which determines interframe global motion vectors and motion correction system which computes a new corrected video sequences by keeping intentional movements and reducing unwanted movements obtained from motion estimation system.The video stabilization system developed in this thesis study consists of phase correlation based global motion estimation and Kalman filtering based motion correction. The developed system is implemented on a Texas Instruments TMS320DM6437 evaluation platform successfully in real-time.