Rekonstrüktif orta kulak cerrahisinde liyofilize allogreft kemikler
  1. Tez No: 31580
  2. Yazar: HAKAN SOYGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
41 ÖZET Bu çalışmada, rekonstrüktif orta kulak cerrahisinde kullanılmak üzere yeni bir yöntemle hazırlanmış olan allogreft kemik materyaller tanıtılmış ve bunların klinik ön sonuçları sunulmuştur. Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi K.B.B. Anabilim Dalında dekalsif ikasyon-liyof ilizasyon protokolüne göre hazırlanan allogreft kemikler, Şubat 1990 - Mayıs 1991 tarihleri arasında kronik otitis media nedeniyle öpere edilen hastalarda kemikçik zinciri ve dış kulak yolu kemik arka duvarı rekonstrüksiyonunda kullanılmıştır. Olgulardan sadece birinde red hadisesi ile karşılaşılmış olup anatomik başarı oranımız %96'dır. Fonksiyonel başarıyı değerlendirmek için olgu sayısı yetersiz olmakla beraber, elde edilen sonuçlar diğer araştırmacıların sonuçları ile uyumludur. Bizce liyofilize allogreft kemiklerin biyokompatibilitesi gayet iyidir ve rekonstrüktif orta kulak cerrahisinde emniyetle kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
42 VI - SUMMARY In this study, carried in Gazi University School of Medicine, the preliminary clinical results of utilizing allograft bone materials, prepared with“new procedure”, in reconstructive middle ear surgery are presented. From February 1990 through May 1991, a total of 25 patients had undergone surgery for chronic middle ear disease and allogreft bone materials prepared utilizing the decalsif ication-lyophilisation technique are used for reconstructive purposes, as a posterior canal wall bone, ossicular chain or both. The anatomical results were excellent in 96% of the cases, confronting with the rejection event in a single case. Regarding the functional results, though the number of the cases are not that high, we found these to be in accordance with the results of the other reports. We concluded that these lyophilised allograft bones have good biocompatibility and could be used safely in middle ear reconstructions whenever indicated.