Tüketici pazarlarına yönelik yaşam tarzı bölümlendirmesi ve cep telefonu sektöründe bir araştırma
Life style segmentation towards consumer markets and a research on mobile industry
- Tez No: 315803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yaşam tarzı kişilerin kendilerini nasıl kimliklendirdiği ile ilgilidir. Tüketiciler genellikle binlerce ürün içinden belli bir ürünü seçerler çünkü o ürünü belirli bir yaşam tarzı ile bağlantılı görürler. Mitchell (1994)'e göre de, aitlik duygusu veren ya da tüketicilerin kendisi ile bağlılık kurduğu ürünlerde yaşam tarzı bölümlendirmesi daha etkili sonuçlar verir. Cep telefonu da kişilerin en çok aitlik duygusu hissettiği ve bağlılık kurduğu ürünlerden biridir. Cep telefonu kullanıcılarını yaşam tarzlarına göre pazar bölümlerine ayrılmasının amaçlandığı bu çalışmada VALS II yaşam tarzı ölçeği kullanılmıştır. Araştırma yöntemi olarak hem kalitatif hem de kantitatif araştırma türleri kullanılmıştır. VALS II yaşam tarzı ölçeği sorularından ve derinlemesine mülakat sonuçlarından yararlanılarak oluşturulan anket formu 389 katılımcıya uygulanmıştır. Sekiz yaşam tarzı bölümü belirlenmiştir.Gruplar arası dağılımın dengeli olmamasına rağmen, oluşan yaşam tarzı bölümlerinin özelliklerinin SRI'ın VALS II yaşam tarzı gruplarının özellikleri ile tutarlılık gösterdiği izlenmiştir. Çalışmada cep telefonu kullanıcılarının yaklaşık % 75'ini oluşturan üç pazar bölümü tespit edilmiştir. Bunlar gayret edenler, deneyimliler ve inananlardır.
Özet (Çeviri)
Life style is about how people identify themselves. Consumers select a particular product among thousands of products, because they relate such product with a specific life style. According to Mitchell (1994), life style segmentation shows better results in products that give people the feeling of belongness or in products that people set relation with themselves. Mobil phones are amongst the products that give people the feeling of belongness and they set relation with. In this study, which aims to divide the mobile phone market into life style segments, VALS II life style scale is used. Both qualitative and quantitative reserch methods are used as reserach methods. The questionnaire, which was formed not only by the VALS questions but also by the results of deep interviews, was applied to 389 participants. Eight life style segments are determined.Although the percentage of distribution among groups are not balanced, it is determined that the features of the life style segments are coherent with the features of the VALS II life style segments of SRI. Three life style segments which forms 75 % of the total mobile phone market are determined. These are strivers, experiencers and believers.