EÜTF Gastroentereloji Bilim Dalına başvuran hepatosellüler karsinoma tanılı hastalarda etiyoloji ve demografik özellikler
Etiology in patients diagnosed with hepatocellular carcinoma and their demographic characteristics
  1. Tez No: 315823
  2. Yazar: ÖZDEN ÖZDEMİR BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ORUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmadaki amacımız Ocak 2006-Ocak 2012 yılları arasında Ege Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'na ilk kez başvuran veya kendi takibimiz altındayken HSK tanısı alan hastaların etiyolojilerini ve demografik özelliklerini belirlemek ve sonuçlarımızı paylaşmaktır.Materyal-Metod: Bu çalışmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi (EÜTFH) Gastroenteroloji Kliniğinde Ocak 2006- Ocak 2012 yılları arasında kendi takibimiz altında olan veya takibimizde olmayıp da hastanemize ilk kez başvuran HSK tanılı 357 sayıda hasta retrospektif olarak incelendi.Çalışmaya alınan tüm hastaların yaşları, cinsiyetleri, HSK nedeniyle hastaneye ilk yatış tarihleri, tanı tarihleri, son takip tarihleri kaydedildi. Soygeçmiş incelemelerinde karaciğer sirozu zeminde gelişmişse etiyoloji, malignite, diyabetes mellitus (DM) varlığı belirlendi.Radyolojik olarak tüm hastaların mevcut olan karaciğer yönelik Üst Abdomen Ultrasonografisi, Portosplenik Renkli Doppler Ultrasonografisi, Karaciğere yönelik Üç Fazlı Bilgisayarlı Tomografisi veya Üst Abdomen Manyetik Rezonans görüntülemeleri incelendi. Bunların sonucuna göre asit, splenomegali, portal hipertansiyon, tümörün boyutu, çevre dokulara ve vasküler yapılara invazyon gösterip göstermediği belirlendi.Siroz tanısı almış olan hastaların Child-Turcotte-Pugh sınıflaması, MELD skoru, Clip Skoru ve BCLC evresi hesaplanarak HSK evreleri belirlendi. Bu bulgular sonucunda tedavi yöntemleri açısından değerlendirildi.Hastaların en son kliniğe başvuru tarihleri ve bu tarihe göre survileri hesaplandı.İstatistiksel analizler Statistical Package for Social Sciences(SPSS) programı 16.0 versiyonu kullanılarak yapıldı. Klinik veriler ile etiyoloji arasındaki ilişki Kaplan-Meier metodu, Fisher's Exact Test ve Chi-Square testleri ile hesaplandı. P değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Our aim in this study is to determine the etiologies and characteristics of the patients who were first admitted to the Ege University Department of Gastroentereology between January 2006-January 2012 or diagnosed with HSK under our control, and to share our study findings.Material and Method: 357 patients who were first admitted to the Ege University Medical Faculty Hospital (EUTFH) Department of Gastroentereology between January 2006-January 2012 or diagnosed with HSK under our control were examined.All patients included in the study were recorded for their age, gender, first admission dates due to HSK, diagnosis dates and last control dates. In their family history examination, the etiology, malignancy and the existence of diabetes mellitus (DM) were determined if there was a development of liver cirrhosis.Upper Abdominal Ultrasonography for the liver, Portosplenic Color Doppler Ultrasonography, three-phase computerized tomography for liver and Upper Abdominal Magnetic Resonance Imaging were radiologically examined for all of the patients. According to these results, the determination for acide, splenomegaly, portal hipertension, tumor size and whether there was an invasion of tumor to the surrounding tissues and vascular structures.Child-Turcotte-Pugh classification, MELD score, Clip score and BCLC stages of the patients diagnosed with cirrhosis were calculated and their HSK stages were determined this way. As a result of these findings, treatment methods were evaluated.The last admittance date of the patients were determined and their survival expectations were calculated accordingly.Statistical analyses were made with the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) program version 16.0.