FACT-L (Functional Assessment of Cancer Therapy-Lung) yaşam kalitesi ölçeğinin Türkçe sürümünün psikometrik özelliklerinin (Geçerlilik ve güvenilirlik) ve klinikteki kullanımının belirlenmesi
Assesment of the psychometric properties (validity and reliability) and clinical usage of Turkish version of FACT-L (Functional Assessment of Cancer Therapy-Lung) quality of life questionnaire
  1. Tez No: 315824
  2. Yazar: BURCU BAŞARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY GÖKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Akciğer kanserinde uygulanan tüm tedavilere rağmen beklenen sağkalımın düşük olduğu göz önüne alınırsa, tedavinin esas amacı semptomların palyasyonu sonucunda yaşam kalitesinde düzelme ve sağkalımın uzaması olmalıdır. FACT-L (Functional Assessment of Cancer Therapy?Lung) ölçeği akciğer kanserinde kullanılan bir yaşam kalitesi ölçeğidir, toplam 37 soru ve 5 alt boyuttan oluşur. (Bedeni durum, Sosyal yaşam ve aile durumu, Duygusal durum, Faaliyet durumu ve Diğer endişeler).Amaç: FACT-L yaşam kalitesi ölçeğinin; Türk toplumunda akciğer kanserinde yaşam kalitesi değerlendirme aracı olarak Türkçe sürümünün güvenilir, geçerli ve uygulanabilir olup olmadığının araştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem: Türk Toraks Derneği, Akciğer ve Plevra Maligniteleri Çalışma Grubu ile Sağlıkta Yaşam Kalitesi Derneğinin ortaklaşa yürüttüğü çok merkezli Akciğer Kanserinde Yaşam Kalitesi Projesi çerçevesinde yürütülen prospektif bir kohort çalışmasıdır. Nisan 2010'dan itibaren yeni primer akciğer kanseri tanısı Evre IIIB ve IV olgular çalışmaya alınmıştır.Bulgular: 258 olgunun 238'i (%92.2) erkek ve yaş ortalaması 60.9 ± 9.5 (35-86) olarak saptanmıştır. Olguların %58.5'i Evre IV, %41.5'i IIIB olarak evrelendirilmiş, , %36.4'ünde en sık skuamöz hücreli akciğer karsinomu saptanmıştır ve olguların %.27,5 palyatif tedavi; %46,5 KT; %25,9 RT almıştır. Tüm ölçek alt boyutlarının cronbach alfa değerleri kabul edilebilir sınırlardadır(0.609-0.836). ECOG performans skalası ile ölçeğin tüm alt boyutları arasında; Karnofsky performans skalası ile duygusal durum dışındaki tüm alt boyutlar arasında güçlü bir korelasyon olduğu görülmüştür. FACT-L ölçeğinin kendi alt boyutları arasındaki korelasyon katsayılarının önemli bir çoğunluğu bulunması istenen sınırlardadır (r>0.35).. Evre IIIB olgularda Evre IV olgulara göre ölçek puanları anlamlı olarak değişiklik göstermekte, skorlar Evre IV olgularda daha düşük olarak saptanmaktadır.Sonuç: FACT-L ölçeğinin Türkçe sürümünün psikometrik özelliklerinin, Türkiye'deki akciğer kanserli hastalarda geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu, nesnel hastalık ölçütlerine duyarlı olduğu ve klinikte güvenle kullanılabileceği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Primary objective of the treatment must be the recovery of the quality of life as well as the enhancement of the survival rate in consequence of the relief of the symptoms If it is considered that the rate of survival is low despite all treatments administered in lung cancer. FACT-L (Functional Assessment of Cancer Therapy?Lung) scale is a quality of life questionnaire used in the therapy of lung cancer and it consists of 37 questions and 5 sub-dimensions in total. (Physical well-being, Social/family well-being, Emotional well-being, Functional well-being, additional concerns )Objective : It is to search whether turkish version of FACT-L quality of life scale is reliable, valid and applicable as a means of life quality assessment for lung cancer in Turkish society.Materials and methods: Turkish thoracic society is a prospective cohort study which has been carried out by Lung and Pleura Malignancies Working Group and Life Quality on Health Society in cooperation within the frame of multicentered Life Quality in Lung Cancer Project. New primary lung cancer diagnosis Stage IIIB and IV cases have been included into the study since April 2010.Findings: It has been determined that 238 out of 258 cases are male and average of age is 60.9 ± 9.5 (35-86). 58.5 % of cases has been staged as Stage IV and 41.5% as IIIB. most frequent squamous cell lung carcinoma has been determined in 36.4 %. 27,5 % of cases has taken paliative treatment , 46,5 % has taken KT; 25,9 % has taken RT. cronbach alpha values of all scale sub dimensions are in acceptable limits (0.609-0.836). It has been seen that there is a powerful correlation between ECOG performance scale and all sub-dimensions of the scale and between Karnofsky performance scale and all sub-dimensions except for emotional situation. considerable majority of coefficients of correlation between its own sub-dimensions of FACT-L scale is up to the mark (r>0.35). Scale points in Stage IIIB cases differ pointedly in comparison with Stage IV cases, scores are determined as lower in Stage IV cases.Conclusion: It is shown that psychometric features of Turkish version of FACT-L scale are valid and reliable for lung cancer patients in Turkey, susceptible to objective disease scales and securely usable in clinics.