Serebral palsili olgularda inmemiş testis sıklığı ve etiyolojisi
The incidence and etyology of undescended testis in patients with cerebral palsy
- Tez No: 315822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç; İnmemiş testis en sık konjenital erkek genital anomalisi olmakla birlikte, miyadında doğan 1 yaşındaki infantlardaki insidansı %1'dir. Serebral palsili olgularda inmemiş testisin sıklığının daha yüksek olduğu düşünülmektedir.Serebral palsiye neden olan etiyolojik faktörlerin aynı zamanda hipotalamus- hipofiz- gonad aksını bozduğu ve bu bozukluk sonucu serebral palsili olgularda inmemiş testis sıklığının arttığı hipotezi öne sürülmüştür.Serebral palsili olgularda inmemiş testis sıklığının artışı bir nedeni olarak serebral palsili olgularda mevcut olan spastisite olacağı düşünülmüştür.Sonuçlar; 1-15 yaş arası 166 olgu çalışmaya dahil edildi. Bunlardan 106 sağlıklı, 60 serebral palsisi olan olgulardı. 105 sağlıklı olguda (%99.1) inmemiş testis patolojisine rastlanmadı, bir olguda inmemiş testis saptandı (% 0,9). Serebral Palsili 60 olgudan 24'de (%40) inmemiş testis mevcuttu.SP'li inmemiş testisi olan 24 olgudan 15'de (%62,2) yaşına göre FSH anormal düzeyde,18'de (%75) yaşına göre LH anormal düzeyde, 14'de (%58,3) yaşına göre Serbest Testosteron anormal düzeyde, hepsinde (%100) yaşına göre Serbest Testosteron düşük düzeyde saptanmıştır.Çalışmamıza dahil edilen serebral palsili 60 olgudan 2 (%3,3) diskinetik tipli, 12 (%20) diparezik, 5 (%8,3) hemiparezik, 4 (%6,66) triparezik, 37 (%61,6) tetraparezik grublara dağıtıldı.Hemiparezi grubunda 4 (%6.67) olgu yer aldı. 4 olgudan 1'de (%25) inmemiş testis saptandı. 3'de (%75) inmemiş testis yoktu.Diparezi grubunda 12 olgudan 3'de (%25) inmemiş testis saptandı. 9'da (%75) inmemiş testis yoktu.Triparezi grubunda 4 (%6,66) olgu yer aldı. 4 olgudan 4'de (%100) inmemiş testis saptandı.Tetraparezik olan 37 olgunun 14'de (%37.8) inmemiş testis saptandı, 23'de (%62,1) inmemiş testis yoktu.Spastik tip grubunda 2 olgu yer aldı. 2 olgudan 2'de (%100) inmemiş testis saptandı.Sonuç; FSH, LH, Serbest Testosteron ve Total Testosteron hormonlarının ilk artışı erken prepubertal dönemde görülür. Bu dönem yaşamın ilk ayından başlayıp 1 yaşa kadar devam etmektedir. Daha sonra fiziyolojik bir düşüş gösteriyor ve bu düşüş pubertal döneme kadar devam ediyor. Hormonların bir sonraki fiziyolojik artışı olguların pubertal döneme girmesi ile başlar ve normalde bu artış 10-15 yaş aralığında pik oluşturmaktadır.Hipotalamus-hipofiz-gonadal aksın bozukluğuna işaret edebilecek FSH, LH, Serbest Testosteron, Total Testosteron hormonlarının düzeylerinin herhangi normal veya anormal olup olmamasıyla ilgili yorum yapmak için çalışmaya katılan olguların 1 yaşından küçük veya 10 yaş ve üzeri olması gerekmektedir. Bizim çalışmaya dahil edilen 60 olgudan sadece 11'i (%18,3) 10 ve 10 yaşın üzerinde olarak bu kriterlere uygundurlar. Ayırıca bu 11 olguların sadece 5'de (11 olgunun %45,5) inmemiş testis patolojisine rastlandı. Bu 11 olgu tüm olguların %18,3 oluşturduğu için hormon düzeyinin sonuçlarına dayanarak yaş grubuna göre anormal saptanan hormon düzeylerinin hipotalamus-hipofiz-gonadal aksın bozukluğuna bağlı olduğu yorumu yapılamaz.Çalışmamızın sonucunda çıkarılabilir bilgiler ; inmemiş testis sıklığı serebral palsili olgularda (%40) olarak sağlıklı çocuk populasyonuna (%0,9) göre daha yüksektir. Serebral palsili gruplarda inmemiş testis en sık tetraparezi grubunda görülmektedir. Bunun sebebi tetraparezik gruptaki olgularda jeneralize kas tonusunda artış, ekstremitelerde hem fleksiyon hemde ekstansiyonda rijidite mevcutluğu, DTR artışı, patolojik refleksler alınabilinmesi, spatisiteye bağlı eklemlerde kontraktür deformiteler, skolyoz, kalça dislokasyonları gelişmesidir
Özet (Çeviri)
Purpose: Undescended testes is the most common congenital pathology in boys. An incidence in 1 year old children is about 1%. The insidence in children with serebral palsy is thought to be more increased. There are two theories of icreased incidence of undecsended testes in children with cerebral palsy.The first theory is that the factors which caused cerebral palsy are thought to be also the reason for damage of hypothalamo- pituitary-gonadal axis. And due to this damage the incidence of undescended testes in children with cerebral palsy is increased. The other theory is increased incidence of undescended testes in children with cerebral palsy is thought to be the spasticity of the cremaster muscle leading to pathologic retraction of the testis out of the scrotum.Outcomes: 166 children aged between 1-15 years old were considered. 106 of them were absolutely healthy. İn these 106 children just 1 (0.9%) had undecsended testes. İn 60 patients with cerebral palsy 24 (40%) had undescended testis.İn these 24 cases with cerebral palsy and undescended testis 15 (62.2%) had the anormal FSH values, 18 (75%) had anormal LH values, 14 (58.3%) had anormal Free Testosteron values and all of them (100%) had anormal Total Testosteron values.Within the all 60 cases with cerebral palsy 2 (3.3%) were diskinetic (2 undescended testis 100%), 4 (8.3%) were hemparesic (1 undescended testis 25%), 12 (20%) were diparesic (3 undescended testis 25%), 4 (6.66%) were triparesic (4 undedscended testis 100%), 37 (61.6%) were tetraparesic (23 undescended testis 62.1%).Conclusion; FSH, LH, Free Testosteron and Total Testosteron hormons make their first peak in early pubertal period. This period lasts from first month of life till 1 year. Then the physiological decline occures and this period last untill the pubertal age. The second hormonal peak begins during pubertal period in 10-15 ages. Thats why for interpretation of hormonal values as indicators of feasible hypotolamo- pituitary-gonadal axis damage all patients should be less than 1 year or over 10 years old.İn our study just 11 (18.3%) of 60 patients with cerebral palsy were 10 or more years old. And only 5 (45.5%) of these 11 patients had undescended testis. Thus the anormal values of hormons in our study can not be the indicators of feasible hypotolamo- pituitary-gonadal axis damage.The vast majority of undescended testis were seen in tetraparesic group of patients. The generalized muscle spasticity, presence of pathological reflexes were thought as the reason of increased incidence of undescended testis in patients with cerebral palsy.