Benign ve malign tıkanma sarılıklı hastalarda serum oksidan, antioksidan ve CA19-9 düzeyleri
Serum oxydant, anti-oxydant and CA19-9 levels in benign and malign obstructive jaundice patients
- Tez No: 315825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AYDINLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Sarılık; deri, sklera ve müköz membranlarda bilirubin birikimine bağlı sarımsı renk değişikliğidir. Sarılıkta serum konjuge ve ankonjuge bilirubin düzeyleri yükselir. Serum bilirubin düzeyinin 2 mg/dL (34,2 ?mol/L) sınırını aşması halinde sarılık, klinik olarak belirgin hale gelir. Tıkanma sarılığı, yüksek morbidite ve mortaliteyle birliktedir. Bu hastalarda sepsis, renal yetmezlik ve pulmoner disfonksiyon gibi majör komplikasyonlar sık olarak ortaya çıkar.Tıkanma sarılığında hücre içinde düzeyleri artan safra tuzları ile bilirubinin toksik etkileri, sistemik komplikasyonlarda mediatör rol oynayarak; hepatosit hasarına, portal ve sistemik endotoksemiye, sıvı elektrolit kaybına ve beslenme bozukluğuna yol açar.Birçok araştırmacı tarafından tıkanma sarılığında oluşan bu doku hasarı ve endotoksinin, serbest oksijen radikal üretiminde artışa yol açtığı, lipid peroksidasyonunu arttıran reaktif oksijen ana ürünlerinin üretiminde bir artışa neden olduğu gösterilmiştir. Serbest oksijen radikalleri, hücre ve hücre içi yapıların membranlarında harabiyete yol açar. Son yıllarda yapılan çalışmalarda kolestazdaki hepatosit hasarının patogenezinde serbest radikaller önemli bir yer tutmaya başlamıştır.Tıkanma sarılığında malignite tanısı erken konulabilirse ve cerrahi girişimin zamanlaması iyi yapılabilirse, patoloji ilerlemeden yapılacak erken bir müdahale sayesinde hastanın yaşam süresi ve kalitesi arttırılabilir.Biz bu çalışmada, tıkanma sarılıklı hastalarda serum oksidan, antioksidan ve Ca19-9 düzeyleri ile malignite arasındaki bağlantıyı incelemeyi amaçladık.Bu amaçlaçalışmamız Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Ocak 2006-Eylül 2011 tarihleri arasında takip edilen hastalarda, Tıp Fakültesi Etik Kurulu onayı alınarak prospektif ve randomize olarak yapılmıştır. Toplam 50 tıkanma sarılıklı hasta, benign tıkanma sarılıklı hastalar ve malign tıkanma sarılıklı hastalar olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Benign tıkanma sarılıklı hastaların (n:29) 19'u erkek (%65), 10'u kadın (%35) idi. Malign tıkanma sarılıklı hastaların (n:21) 7'si erkek (%33), 14'ü kadın (%67) idi. Her iki gruptaki hastalarda, serumda tümör markırı Ca19-9, serum oksidanları NO, MDA ile serum antioksidanları GPX, SOD, GSH, Total Bilirübin, Direk Bilirübin düzeyleri çalışıldı.Çalışmamızda tıkanma sarılığı olan hastalarda çalışılan NO, MDA, GPX, GSH, Total Bilirübin, Direk Bilirübin,Ca19-9 parametrelerinden Ca19-9 düzeylerini, benign tıkanma sarılıklı hastalarda anlamlı derecede düşük ve malign tıkanma sarılıklı hastalarda anlamlı derecede yüksek olarak ölçtük. Ca19-9'un benign ve malign tıkanma sarılığının ayırımında çok önemli bir ayıraç olduğu tespit edildi(p0,05). Gruplar arasında MDA, Total Bilirubin, Direk Bilirubin, SOD, GSH düzeyleri değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi.Çalışmamızda sonuç olarak tıkanma sarılığı sonrası antioksidan olarak GPX, SOD, GSH, Total Bilirubin, Direk Bilirubin ve oksidan olarak NO, MDA değerleri ölçümünün benign ve malign hastalık ayırımında yol gösterici olmadığı, tümör markırı Ca19-9 yüksekliği saptanan tıkanma sarılıklı hastalarda, yüksek malignite olasılığı nedeniyle bu hastalarda gerekirse daha ileri tetkik ve tedavi yöntemlerine hızlı bir şekilde yönelmemiz için güvenli bir parametre olabilir. Ancak daha kesin sonuçlar elde edebilmek için daha fazla klinik çalışma yapılmasına gerek olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Jaundice is a yellow colour changing on skin, sclera and mucous membranes due to accumulation of bilirubin. In jaundice serum conjugated and unconjugated bilirubin levels are increased. If jaundice exceeds the limit of serum bilirubin level 2 mg / dL (34.2 mmol / L) , it becomes clinically apparent. Obstructive jaundice is associated with high morbidity and mortality. In these patients, sepsis, renal failure and major complications such as pulmonary dysfunction frequently occurs. Increased levels of bile salts in obstructive jaundice in the cell with the toxic effects of bilirubin, playing a role in the systemic complications of mediators, lead to hepatocyte damage, and portal and systemic endotoxemia, fluid and electrolyte loss and malnutrition.By many researchers in obstructive jaundice in this tissue damage and endotoxemia caused an increase in the production of free oxygen radicals, has been shown to increase lipid peroxidation, the main products that increase the production of reactive oxygen. Free oxygen radicals, lead to ruin at cell and intracellular structures of membranes. Recent studies free radicals have begun to hold an important place in the pathogenesis of hepatocyte damage on cholestasis.If early diagnosis of malignant obstructive jaundice and timing of surgical intervention can be done better, with an intervention by early pathology in the patient's progress and quality of life can be increased.In our study, we aimed to investigate in patients with obstructive jaundice serum oxidant, antioxidant, and CA19,with 9 levels, the link between malignancy.For this purpose, our study of Atatürk University Medical Faculty Hospital, Department of General Surgery patients were followed between January 2006 and September 2011,with the approval of the Ethics Committee, Faculty of Medicine was done with prospective and randomized. A total of 50 patients with obstructive jaundice, benign and malignant obstructive jaundice patients were divided into 2 groups. Patients with benign obstructive jaundice were (n = 29) and 19 men (65%), 10 female (35%). Patients with malignant obstructive jaundice were (n = 21) and 7 men (33%), 14 women (67%). Patients in both groups, serum tumor markers, CA19, 9, serum antioxidant NO, MDAand serum antioxidants GPX, SOD, GSH, total bilirubin, direct bilirubin levels were studied.In our study, patients with obstructive jaundice and studied NO, MDA, GPX, GSH, total bilirubin, direct bilirubin, CA19, CA19-9 parameters, 9 levels, and significantly lower in patients with benign and malignant obstructive jaundice was significantly higher in patients with obstructive jaundice were measured. CA19, 9 is very important to distinguish benign and malignant obstructive jaundice were found to be a separator. (p 0.05) between groups of MDA,> Total Bilirubin, Direct Bilirubin, SOD, GSH levels evaluated, there wasn?t any statistically significant difference was detected.As a result, obstructive jaundice, after the study as an antioxidant GPX, SOD, GSH, Total Bilirubin, Direct Bilirubin and NO as the oxidant, the measurement of MDA levels is not guiding differentiation of benign and malignant disease, tumor marker, CA19-9 found to be elevated in patients with obstructive jaundice due to a high probability of malignancy methods of diagnosis and treatment of such patients need to quickly turn to further may be a safe parameter. In order to obtain more accurate results, we believe that more clinical studies need to be done.