Ameliyat endikasyonu konulmuş elektif hastaların laparoskopik kolesistektomiye uygunluğunun belirlenmesi
Elective surgery put indication of eligibility determination of patients laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 315837
  2. Yazar: ERDEM KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İLHAN YILDIRGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Safra kesesi hastalıkları nedeniyle uygulanan kolesistektomi, en sık yapılan karın ameliyatıdır. Geçtiğimiz yüzyılda açık kolesistektomi ameliyatı, semptomatik safra kesesi taşlarının tedavisinde altın standart olarak kabul edilmekteydi. Fransa'da 1987 yılında laparoskopik kolesistektominin ilk kez uygulanmasıyla birlikte, minimal invaziv cerrahi prosedürler hızla konvansiyonel tekniklerin yerini almıştır. Günümüzde laparoskopik kolesistektomi, semptomatik kolelitiazis vakalarında seçkin tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.Bu kadar sık yapılan ve semptomatik kolelitiazis vakalarında seçkin tedavi yötemi olarak kabul edilen laparaskopik kolesistektomi ameliyatlarında, preoperatif birtakım hasta parametrelerini değerlendirerek, ameliyatın zorluk derecesini belirleyebilmeyi ve gelişebilecek komplikasyonları azaltmayı amaçladık.Bu çalışmada 09.09.2010 ile 03.11.2011 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı' na başvuran ve kolelitiazis tanısı ile laparoskopik kolesistektomi planlanan 50 hasta dahil edildi. Bu hastaların preoperatif yaşları, cinsiyetleri, manyetik rezonans kolanjiopankreotografi (MRCP) çekilerek safra kesesi hacimleri, en uzun boyutları, duvar kalınlıkları, içerisindeki taş sayıları ve en büyük taş ebatları, sistik kanal uzunlukları son olarak ta peroperatif endoskopik retrograd kolanjiopankreotografi (ERCP) öyküsü olup olmadığı kaydedildi.Hastaların ameliyat zorluk derecesini belirlemek amacıyla, ameliyat süreleri, ameliyatta kullanılan trokar sayısı, Callot diseksiyon zorluğu, yatak diseksiyon zorluğu, intraoperatif safra yolu yaralanması, kanama miktarı, intraoperatif kese perforasyonu, dren konulması ve açık prosedüre geçme parametreleri esas alınarak puanlama sistemi oluşturuldu. Preoperatif verilerin ameliyat puanları ile istatistiksel ilşikisi araştırıldı. Yaş, cinsiyet, safra kesesi duvar kalınlığı, kese içerisindeki taş sayısı, kese içerisindeki en büyük taş ebadı, sistik kanal uzunluğu ve endoskopik retrograd kolanjiopankreotografi (ERCP) öyküsü ile ameliyatın zorluk derecesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Cholesistectomy is the most common abdomen surgery because of gallbladder disease. In the past century open cholesistectomy was gold standard at cure of gallstone. With the first time of applying laparoscopic cholesistectomy in France in 1987; The minimal invasive surgery has took place of conventional techniques quickly. Now laparoscopic cholesistectomy is accepted exclusive cure technique at symptomatic cholelithiasis cases.We proposed to decrease possible complications and define difficulty grade of surgery at frequent symptomatic cholelithiasis cases and laparoscopic cholesistectomy surgeries which is accepted exclusive cure technique with criticizing a number of preoperative patient?s parameters.Fifty Patients who applied to Ataturk University Medical Faculty Department of General Surgery between 09.09.2010-11.03.2011 with cholelithiasis diagnose planned laparoscopic cholesistectomy were included in this study .These patient?s volume of gallbladder, the extreme dimensions, thickness of wall, count of gallstone and dimensions of the biggest stone, length of cystic canal, by taking magnetic resonance cholangiopancreatography (MRCP) ;and preoperative ages,genders at least preoperative endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) story had been recorded.To detect difficulty of patients? surgery, a point system had been established based on surgery time, count surgery port, difficulty of Callot dissection, difficulty of bad dissection, intraoperative injury of bile ductus, intraoperative gallbladder perforation, applying drainage and passing to open procedure parameters. The statically relationship of preoperative data and surgery points were researched. The difficulty of surgery could not statically related with age, gender, thickness of wall of gallbladder, count of gallstone and dimensions of the biggest stone, length of cystic canal, and preoperative endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) story (p>0.05).