Hipernatremik dehidratasyonlu yenidoğanlarda amplitude entegre ensefalografinin prognostik değeri
The prognostic value of amplitude-integrated electroencephalography in neonates with hypernatremic dehydration
  1. Tez No: 315836
  2. Yazar: KADİR ŞERAFETTİN TEKGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM CANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hipernatremik dehidratasyon yenidoğan döneminde yetersiz sıvı alımına bağlı sık görülebilen bir sorundur. Amplitude entegre elektroensefalografi ile sürekli EEG monitorizasyonu günümüzde yenidoğan ünitelerinde rutin nörolojik bakımın parçası haline gelmiştir, özellikle term hipoksik iskemik ensefalopatili bebeklerde ve şüpheli nöbetlerin ayrımında kullanılmaktadır.Çalışmamıza ocak 2010 ? mayıs 2011 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine hipernatremik dehidratasyon tanısıyla yatırılan term bebekler dahil edilmiştir. Yetersiz beslenme dışında bir nedenle açıklanamayan, 150 meq/lt'nin üzerinde serum sodyum konsantrasyonu saptanan term bebekler çalışmaya alınmıştır. Hastalara serum sodyum düzeyi 150 meq/lt'nin altına düşünceye kadar aEEG monitorizasyonu yapılmıştır. Hastaların hipernatremik dehidratasyonuyla aEEG paterni ve nörogelişimsel durumu arasında ilişki olup olmadığının araştırılması hedeflenmiştir. Uzun dönem değerlendirme Bayley III Gelişim Değerlendirme Testi ile yapılmıştır.Ocak 2010-mayıs 2011 tarihleri arasında 21 bebek hipernatremik dehidratasyon tanısıyla yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılmıştır. Ortanca gestasyon yaşı, 39 hafta (37-42); hastaneye yatma yaşı 5 gün (3-10); doğum ağırlığı 3350 gr (2470-4400); ağırlık kaybı %17.3 (7-29)'dür. Başvuru nedenleri beslenme güçlüğü (%71), sarılık (%61), huzursuzluk (%57), ateş (%30), uyanmama (%28.5) ve konvülzyon (%9.5) olarak saptanmıştır.Yüksek serum sodyum düzeyi ile aEEG anormalliği arasında ilişki saptanmıştır. Uzun dönemde 17 hasta değerlendirilmiştir, çölyak hastası olan bir hastada ciddi nörolojik gerilik saptanmıştır. Bayley testinde bir hastada orta düzeyde gerilik bulunmuş, diğer hastaların değerleri ise normal sınırlarda bulunmuştur.Yenidoğan bebeklerin taburculuk sonrası erken dönemde takibi hipernatremik dehidratasyon riskini belirlemek için önemlidir. Bu bebeklerin uzun dönem takibi hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Amplitude entegre elektroensefalografi ile yapılan sürekli EEG monitorizasyonunun erken dönem prognoza ve mortaliteye dair bilgi edinmede yardımcı olabildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hypernatremic dehydration due to inadequate fluid intake can be a significant problem during the neonatal period. The objective of the present study was to evaluate the term newborn infants admitted to Atatürk University Hospital neonatal intensive care unit for hypernatremic dehydration between January 2010 and may 2011. Continuous electroencephalography monitoring with amplitude-integrated electroencephalography has become a part of the routine neurological care in the neonatal unit, especially in full-term infants with hypoxia?ischemia and in infants suspected of seizures.Healthy term neonates who were admitted with serum sodium concentrations of >150 meq/lt and no explanation for hypernatremia other than inadequate milk intake. We performed amplitude-integrated electroencephalography until sodium level decrease < 150 meq/lt. We aimed to determine the relationship between hypernatremic dehydration in the term newborn and the background pattern of amplitude-integrated electroencephalography and neurodevelopmental outcome in those infants. Long-term follow-up evaluations were performed using Bayley Scales of Infant Development III test.Between January 2010 and may 2011, 21 newborns were admitted to neonatal intensive care unit with hypernatremic dehydration. Mean gestational age, 39 weeks (37 ? 42 weeks); hospitalization ages 5 days (3-10); birthweight, 3350 g (2470 ? 4400 g); weight loss, 17,3%(7? 29). The most common presenting complaints were feeding difficulties (%71), jaundice (%61), irritability (%57), fever (%30), letargy (%28.5) and convulsion (%9.5).We established relationship beetween aEEG and high serum sodium level. Long-term follow up was performed in 17 patients from the study group, and one patient with coeliac disease was found to be severely neurologiclly delayed. One patient was found to have moderate risk scores and other patients were found normal scores by bayley test.Early follow-up visits of newborns soon after discharge are important to determine risk for hypernatremic dehydration. Long-term follow up of this group of babies is also required to gather knowledge about. Continuous EEG monitoring with amplitude-integrated electroencephalography can help to determine about early prognosis outcome and mortality.