Mandibula posterior bölge implant cerrahisinde levobupivakain ve artikainin lokal anestezik etkilerinin klinik olarak karşılaştırılması
A comparison of the clinical local anesthetic efficacy of levobupivacaine and articaine for in mandibula posterior region implant surgery
  1. Tez No: 311274
  2. Yazar: ÖZLEM FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. YAVUZ SİNAN AYDINTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı; mandibula posterior bölgede, implant cerrahisi yapılan hastalarda, artikain ve epinefrin ilave edilmiş levobupivakainin anestezik etkinlikleri, etki süreleri ve ameliyat sonrası dönemde, iki anestezik ajanın analjezik etkisinin klinik olarak karşılaştırılması ve vital bulgular üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir.Çalışmaya 18 yaş üzeri (20 - 67 yaş arası) ve sistemik açıdan ASA I ve II grubundaki, mandibula posterior bölgeye implant endikasyonu konulmuş olan 60 hasta (32 erkek, 28 kadın) dahil edildi. Hastalar randomize olarak 30' ar hastalık iki gruba ayırıldı. Lokal anestezik maddeler çift kör tekniğine uygun olarak uygulandı. Bir hasta grubuna levobupivakain (Chirocaine % 0.5), diğer gruba ise artikain (Maxicaine %2) kullanılarak operasyon gerçekleştirildi. Artikain vazokonstriktör madde olarak 1/200000' lik epinefrin içermektedir. Levobupivakaine ise steril şartlar altında 1/200000' lik epinefrin ilavesi yapıldı. Hastaların vital bulguları operasyon öncesinde, sırasında ve sonunda ölçülerek değerlendirildi. Anestezik ajanın etki başlama süresi, operasyon süresi, postoperatif anestezi ve analjezi süresi, postoperatif VAS değerleri parametreler olarak tespit edildi.Artikainin etki başlangıç süresi istatistiksel olarak daha kısa bulundu. Levobupivakainin postoperatif anestezi ve analjezi süreleri istatistiksel olarak daha uzun bulundu. Ayrıca postoperatif 4. saatte ve anestezi geçtiğinde VAS değerleri de levobupivakain lehine istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük bulundu. Vital bulgularda ise anestezik maddenin tipinin istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the clinical anesthetic efficacy, the duration of anesthesia and the postoperative analgesia of levobupivakain with the addition of epinefrin and articaine; and determine any difference in hemodynamic parameters in patients who needed mandibula posterior region implant surgery.To this study, 60 patients (32 men, 28 women) over 18 aged and systematically in ASA I and II groups diagnosed with mandibula posterior zone implant indication have been included. The patients have been divided into two groups of 30 patients. Local anesthetic materials have been applied according to double blind technique. The operations have been practiced by using levobupivacaine (Chirocaine % 0.5) to one group and articaine (Maxicaine %2) to the other group. Articaine vasoconstrictor contains 1/200000 epinefrin. To levobupivakain, under sterilized conditions 1/200000 epinefrin has been added. Before, during, and at the end of the operation, the patients? vital indications have been examined by measuring. The onset of anaesthetic agent?s effects, operation period, postoperative anaesthetic and analgesia period, postoperative VAS scores have been confirmed as parameters.The onset of articaine?s have been found shorter statistically. The duration of postoperative anesthesia and analgesia of levobupivacaine were found statistically longer. Besides, during the 4th hour and postoperative VAS values, when the effects of anaesthesia disappear have been statistically found meaningfully low in favor of levobupivacaine. As for vital indications, it has been statistically confirmed that the type of anesthetic material has no meaningful effect statistically.