Sol ventrikül anevrizmalarında uyguladığımız cerrahi tekniklerin değerlendirilmesi
Evaluation of our surgical techniques in left ventricular aneurysms
- Tez No: 315840
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP BECİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETAmaç: Cerrahi ventriküler restorasyon koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, postinfarkt sol ventrikül anevrizması veya ventriküler taşikardi ile birlikte olan veya olmayan iskemik dilate kardiyomiyopati olan hastalarda bir tedavi seçeneğidir. Postinfarkt anterior sol ventrikül anevrizması cerrahi tedavisinde yama plasti ile tamirin lineer kapatılmaya göre giderek üstünlüğü savunulmaktadır. Farklı iki teknikle sol ventrikül anevrizma tamiri ve miyokardiyal revaskülarizasyon yapılan hastalarda erken klinik sonuçlar ve sol ventrikülün ekokardiyografik ölçüm sonuçları değerlendirildi. Materyal ve Metod: Çalışmaya, son on beş yılda aynı ekip tarafından postinfarkt sol ventriküler anevrizma tamiri ve miyokardiyal revaskülarizasyon yapılan 89 hasta (74 erkek, 15 kadın; ort. yaş 58±8,4; dağılım 41-80) alındı. Sol ventrikül rekonstrüksiyonu, endoventriküler sirküler yama plasti (Dor prosedürü) (n=48) veya lineer tamir teknikleri (n=41) kullanılarak yapıldı. İki grubun ameliyat öncesi, sonrası ve ortalama bir yıllık izlem sonundaki klinik verileri ve ekokardiyografik ölçümleri karşılaştırıldı.Bulgular: İki grup arasında yaş, cinsiyet, risk faktörleri ve yapılan ek işlemler açısından farklılık yoktu. Hastaların 55'inde (%61.7) çok damar hastalığı, 34'ünde (%38.2) izole sol anterior desending (LAD) sistem hastalığı tesbit edildi. Hastaların 5'ine (%5.6) izole anevrizmektomi, diğerlerine anevrizmektomi yanısıra bypass yapıldı. Hasta başına ortalama greft sayısı Dor prosedürü uygulanan grupta 2.1+1.2, lineer tamir tekniği uygulanan grupta 2.9+1.3 idi. Hastane mortalitesi iki grupta sırasıyla %4.1 ve %7.3 bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim: Surgical ventricular restoration is an option in patients with coronary artery disease, heart failure, postinfarction left ventricular aneurysm or ischemic dilated cardiomyopathy with or without ventricular tachycardia. The patch plasty repair is increasingly advocated over linear closure in the surgical treatment of postinfarction anterior left ventricular aneurysm. We evaluated early clinical results and echocardiographic measurements of the left ventricle in patients who underwent left ventricular aneurysm repair using two different techniques along with myocardial revascularization.Material and Method: Eighty-nine patients (74 males, 15 females; mean age 58±8,4 years; range 41 to 80 years) underwent postinfarction left ventricular aneurysm repair and myocardial revascularization performed by the same surgical team within a fifteen-year period. Ventricular reconstruction was performed using endoventricular circular patch plasty (Dor procedure)(n=48) or linear repair technique (n=41). The two groupswere compared with respect to clinical data and echocardiographic parameters obtained preoperatively and postoperatively, and at the end of a mean follow-up of one year.Results: The two groups were similar with respect to age, gender, risk factors, and concomitant procedures. Multivessel disease in 55 (61.7%) and isolated left anterior descending (LAD) disease in 34 (38.2%) patients were identified, 5 (5.6%) patients underwent aneurysmectomy alone and remaining 84 (94.3%) had aneurysmectomy with bypass. The mean number of grafts per patient was 2.1+1.2 with the Dor procedure and 2.9+1.3 with the linear repair technique. Hospital mortality occurred in 4.1% and 7.3%in the two groups, respectively (p>0.05).