Klasik strok rehabilitasyon programı ile kombine edilen ayna tedavisinin motor ve fonksiyonel iyileşme üzerine etkinliğinin araştırılması
The efficacy of mirror therapy combined with conventional stroke rehabilitation program on motor and functional recovery
- Tez No: 315846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİH ÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kuzgun, S. Klasik strok rehabilitasyon programı ile kombine edilen ayna tedavisinin motor ve fonksiyonel iyileşme üzerine etkinliğinin araştırılması, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2012. İnme sonrası üst ekstremitede görülen fonksiyonel yetersizliğin tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Son yıllarda inme rehabilitasyonunda uygulanan yeni bir tedavi yaklaşımı ayna tedavisidir. Bu çalışmanın amacı, subakut inmeli hastalarda klasik inme rehabilitasyon programı ile kombine uygulanan motor hayal eğitimi yoluyla gerçekleştirilen ayna tedavisinin üst extremite motor iyileşmesi ve fonksiyonel düzelme üzerine etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmaya inme tanısı alan 20 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele olarak iki gruba ayrıldı; birinci gruba klasik rehabilitasyon programı, ikinci gruba ise klasik rehabilitasyon programıyla kombine edilelen 15 dakikalık periyodlar halinde günde 4 kez paretik olmayan taraftaki üst extremite el bilek extansiyon hareketinden oluşan ayna tedavisi programı uygulandı. Her iki gruptaki hastalara klasik rehabilitasyon programı 4 hafta, haftada 5 gün, günde 1-2 saat olacak şekilde düzenlendi. Hastalar tedavi başlangıcında ve bitiminde (4.hafta) değerlendirildi. Değerlendirmede Brunnstrom Evrelemesi, Fugl Meyer Motor Fonksiyon Skalası (FM), Modifiye Ashworth Skalası (MAS), el bilek ekstansiyonunun gonyometrik ölçümü ve Barthel İndeksi (Bİ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Kuzgun, S. The efficacy of mirror therapy combined with conventional stroke rehabilitation program on motor and functional recovery. Eskisehir Osmangazi University, Department of Physical Medicine and Rehabilitation Medical Specialty Thesis, Eskisehir, 2012. A variety of methods is used in the treatment of upper extremity functional impairment after stroke. In recent years, a new therapeutic approach in the treatment of stroke rehabilitation is the mirror therapy. The purpose of this study is to investigate the efficacy of mirror therapy, which is applied through motor imagination training, combined with conventional stroke rehabilitation program on upper extremity motor and functional recovery in patients with subacute stroke. The study included 20 patients who were diagnosed with stroke. Patients were randomly divided into two groups: first group received conventional rehabilitation program and the second group received conventional rehabilitation program plus mirror therapy on nonparetic upper extremity consisting of wrist extension daily 4 times for 15 minutes per session. Both groups received the conventional rehabilitation program for 4 weeks, 5 days a week and daily 1-2 h. all patients were evaluated at baseline and at the end of the treatment (fourth week ). The evaluations were performed by using Brunnstrom Staging, Fugl Meyer Motor Function Scale (FM), Modified Ashworth Scale (MAS), Barthel Index (BI) and goniometric measurement of wrist extension.