40 yaş üzeri tip 2 diyabetus mellituslu hastalarda ayak bileği kol indeksinin periferik arter hastalığnı saptamadaki değeri ve periferik arter hastalığının diyabetin kronik komplikasyonları ile ilişkisi
The value of ankle-brachial index in the patients above 40 years old with type 2 diabetes mellitus on the diagnosis of peripheral artery disease and the association between peripheral artery disease and chronic diabetes complications
  1. Tez No: 365344
  2. Yazar: TUĞÇE NUR TÜRKÖZÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE NUR KEBAPÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türközü, T.N. '40 yaş üzeri Tip 2 Diyabetus Mellituslu Hastalarda Ayak Bileği Kol İndeksinin Periferik Arter Hastalığını Saptamadaki Değeri ve Periferik Arter Hastalığının Diyabetin Kronik Komplikasyonları ile İlişkisi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları A.D, Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir 2014. Periferik arter hastalığı(PAH); alt ekstremitelerde meydana gelen kronik okluziv bir hastalıktır. PAH, aterosklerozun önemli bir işaretidir, serebrovasküler ve kardiyovasküler hastalıklarda mortalite ve morbiditenin önemli bir prediktörüdür. Tip 2 DM'li hastalarda en önemli ölüm nedeni kardiyovasküler hastalıklar olduğu için, bu hastalarda kardiyovasküler mortalite ve morbiditenin önemli bir prediktörü olan periferik arter hastalığını erken dönemde saptamak çok önemlidir. Ayak bileği kol indeksi PAH saptamada basit ve ucuz bir yöntemdir. Bu çalışmada Tip 2 DM'li hastalarda ayak bileği kol indeksini kullanarak PAH prevalansını saptamak, alt ekstremite arteryel doppler ultrasonografi bulgularıyla kıyaslamak ve tip 2 DM'nin kronik komplikasyonları ile PAH arasındaki ilişkileri ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmamıza 40 yaş üzeri 111 tip 2 DM hastası alındı. PAH prevalansı, %19,8 olarak bulundu. Dorsalis pedis arter palpasyonu periferik arter hastalığını saptamada önemli bir fizik muayene unsuru olarak bulundu. AHA ve TASC2 klavuzlarında yer alan ABİ hesaplama yöntemi yerine dorsalis pedis veya tibialis posterior arter sistolik kan basınçlarından düşük olanını brakiyel arter basınçlarından yüksek olanına bölerek hesaplanan yöntem ile PAH prevalansı arasında klavuzlarda yer alan hesaplama yöntemiyle bulunan ABİ'ya göre daha güçlü bir ilişki saptandı. Alt ekstremite arteryel doppler ile tanısı konmuş PAH ile yaş, DM süresi, VKİ, KAH, SVO, GFR, albuminüri, ürik asit ve homositein seviyeleri, insülin direnci, diyabetik retinopati ve vibrasyon testi arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Ayak bileği kol indeksi PAH tanısını koymada güvenilir bir yöntem olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Türközü, T.N. Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty, Department of İnternal Diseases, Speciality in Medicine Thesis, Eskişehir 2014. The value of ankle-brachial index in the patients above 40 years old with Type 2 Diabetes Mellitus on the Diagnosis of Peripheral Artery Disease and the Association between Peripheral Artery Disease and Chronic Diabetes complications. Peripheral Artery Disease(PAD); is a chronic occlusive disease in lower extremities. PAD is an important sign of atherosclerosis, and an important predictor of mortality and morbidity during the cerebrovascular and cardiovascular diseases. Since the cardiovascular diseases are the most important cause of death in type 2 DM patients, diagnosing the mortality and morbidity predictor PAD in the early period is very important. The ankle-brachial index is an easy and cheap method to diagnose PAD. In this study, we aim to identify PAD prevalence by measuring ankle-arm index in type 2 DM patients, by compare with arterial doppler ultrasonography findings of lower extremity and to identify the association between chronic complications of type 2 DM and PAD. 111 type 2 DM patients above 40 years old were included in our study. The PAD prevalence was found to be 19,8%. Dorsalis pedis artery palpation was found to be an important physical exam finding to diagnose PAD. Instead of ABI calculation in the AHA and TASC2 guidelines, there was a stronger correlation between PAD prevalence and the method of dividing the lower systolic blood pressure of dorsalis pedis or tibialis posterior artery by the higher systolic blood pressure of brachial artery. A significant association was found between PAD diagnosed with lower extremity arterial doppler and age, DM duration, body mass index, coronary artery disease, cerebrovascular disease, GFR, albuminuria, uric acid and homocystein levels, insülin resistance, diabetic rethinopaty and vibration test. The ankle-brachial index was found to be a reliable method to diagnose PAD.