Bazı özel kısmı türevli diferensiyel denklemlerin gezen dalga çözümleri
Some special partial differential equations? travelling wave solutions
- Tez No: 315882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bilgisayarların hesaplama biliminde etkin ve etkili kullanılması ile birlikte kısmı türevli diferansiyel denklemlerin çözümünü elde etmek için literatürde birçok yöntem tanıtılmıştır. Bu yöntemlerin bazıları analitik yöntem çözümü elde ederken bazıları algoritma tabanlı yaklaşık çözümü veren yöntemlerdir. Kısmı türevli diferansiyel denklemlerin gezen dalga çözümleri elde edilirken en çok kullanılan yöntemler hiperbolik tanjant yöntemidir. Bu çalışmada bazı özel kısmı türevli diferansiyel denklemlerin gezen dalga çözümlerin hiperbolik tanjant yöntemi, çizgiler yöntemi ve indirgenmiş dönüşüm yöntemi ile elde edilerek sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficient and effective use of computers in computing science, along with part of the literature, many methods to obtain the solution of differential equations is presented. Some of these methods, while achieving analytical method and some of the algorithm based solution methods that approximate the solution. Traveling wave solutions of partial differential equations obtained hyperbolic tangent method most commonly used methods. In this study, we obtained some special traveling wave solutions of partial differential equations hyperbolic tangent method, method of lines and the reduced transformation method and the results were compared.