Doğrusal olmayan poisson regresyon
Nonlinear poisson regression
  1. Tez No: 315890
  2. Yazar: MUSLU KAZIM KÖREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞIR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, sayıma dayalı elde edilen veriler için kullanılan Poisson Regresyon, Poisson Regresyona ait uyum iyiliği testleri, artıklar, katsayıların anlamlılık testleri ayrıca Poisson dağılımına yaklaşım testi ve Poisson Regresyonun bazı özel durumları için kullanılan ?Özel Poisson Regresyon Modelleri? olan Negatif Binom Regresyon, Birleşik Poisson Regresyon, Genelleştirilmiş ve Kısıtlanarak Genelleştirilmiş Poisson Regresyon ve Yinelenmiş verilerde Poisson Regresyon ile birlikte Doğrusal Olmayan Regresyon Analizi incelenmiştir. Ayrıca Poisson Regresyon ve Doğrusal olmayan Poisson Regresyona ait tahmin ediciler tanıtılmış ve uygulama olarak doğrusal olmayan bir model kullanılarak Poisson regresyona uyarlanmıştır. Elde edilen doğrusal olmayan regresyon modelinin en küçük kareler ve maksimum olabilirlik tahmin edicileri kullanılarak farklı gözlem sayılarında elde edilen değerler karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Poisson Regression used for count data, goodness-of-fit tests, residuals and coefficients significance tests belonging to Poisson Regression and also approximation test to Poisson Distribution, ?Special Poisson Regression Models? such as negative binomial regression, compound Poisson regression, generalized Poisson Regression, restricted generalized Poisson Regression and also Poisson Regression in repeated measurements data designs with Nonlinear Regression Analysis are investigated. Besides of these items, estimators belonging to Poisson Regression and Nonlinear Poisson Regression are introduced and also these are adapted to Poisson Regression by using a nonlinear regression model in application. Ordinary Least Squares (OLS) and Maximum Likelihood (ML) Estimators of nonlinear regression model are compared in the condition of taking different number of observations.