Mide radyoterapisinde kullanılan kontrast maddenin doz dağılımına etkisi
The effect of dose distribution of the contrast used as an agent in the stomach radiotheraphy
  1. Tez No: 315889
  2. Yazar: OSMAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BÜYÜKÇİZMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada mide kanseri tanısı konulan beş hastanın tedavi planlamaları sonucu elde edilen Doz Hacim Grafikleri (DHG) her hasta için ayrı ayrı oluşturuldu. Kontrast maddenin olduğu ve su eşdeğeri olarak kabul edildiği (HU=0) her iki durum için planlanan hedef hacim (PHH) ile kritik organların (karaciğer, sağ böbrek ve sol böbrek) hacme bağlı doz dağılımları elde edildi. Kontrast maddenin olduğu ve su eşdeğeri olarak kabul edildiği durum için doz hacim grafikleri, PHH ve kritik organlar için ayrı ayrı değerlendirildi. Eclipse tedavi planlama sistemi kullanılarak yapılan planlarda 5 mide hastasının kontrast maddenin olduğu ve su eşdeğeri olarak kabul edildiği her iki durum içinde günlük 180 cGy (1.8 Gy) 25 fraksiyonda (45 Gy/fraksiyon) doz verildi. Kontrast maddenin olduğu ve su olarak kabul edildiği 5 ayrı mide hasta için elde edilen grafikler doğrultusunda hem PHH hem de kritik organların almış olduğu dozlar belirlendi. Eclipse tedavi planlama doz algoritması sonucunda elde edilen dozlarla hastaların aldığı dozlar arasında dikkate değer bir fark olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this work, Dose Volume Histograms (DVHs), which are obtained by the treatment planning of 5 patients diagnosed with stomach cancer, are calculated for each patient. DVHs with contrast agent and without contrast agent (water) for both the target volume (PTV) and critical organs (liver, right kidney and left kidney) are obtained from dose distributions due to volume. In the plans which are made by using the Eclipse treatment planning system, the doses of 180 cGy (1.8 Gy) per day in 25 fractions (45 Gy / fraction) were given for 5 patients with stomach cancer with contrast agent and water. Dose distributions of volume are obtained for both target volume and critical organs (liver, right and left kidney) with contrast agent and water. DVHs are evaluated separately for PTV and each critical organ for contrast agent and water. The doses with contrast agent and water for PTV and critical organs are determined from DVHs. It is seen that there is no significant difference between dose results of the Eclipse treatment planning dose algorithm and received dose by patient.