Büyükeğri Dağı (Mut, İçel) ve çevresinin florası
The flora of Büyükeğri Mountain (Mut, İçel) and its surroundings
- Tez No: 315894
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDDİSİ ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı İçel ili ve Mut ilçesinde yer alan Büyükeğri Dağı'nın florasını tespit etmektir. Çalışma alanı kareleme sistemine göre C4 karesinde yer almaktadır.Bölgeden 2012 yılında 414 bitki örneği toplanmış olup 46 familya, 155 cins ve 255 takson tespit edilmiştir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Akdeniz elementi 72 (% 28.2), Iran - Turan elementi 39 (% 15.4), Avrupa - Sibirya elementi 6 (% 2.3), geniş yayılışlı 40 (% 15.7) ve fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler 98 (% 38.4)'dir. Endemik takson sayısı 54 (% 21.1)'dir. Çalışma alanında 255 takson Spermatophyta divisiyosuna aittir. Gymnospermae alt divisiyosundan 3, Angiospermae alt divisiyosundan ise 252 takson tespit edilmiştir. Angiospermae alt divisiyosuna ait olan Dicotyledones sınıfında 223, Monocotyledones sınıfından 29 takson tespit edilmiştir. İhtiva ettiği takson sayısı bakımından en büyük familya Compositae (Asteraceae) 33, Leguminosae 26, Cruciferae (Brassicaceae) 23, Labiatae (Lamiaceae) 19, Liliaceae 18, Boraginaceae 17, Caryophyllaceae 14, Ranunculaceae 10, Scrophulariaceae 10 ve Papaveraceae 9'dur. En fazla takson içeren cinsler ise: Centaurea 7, Ornithogalum 7, Astragalus 5, Alyssum 4, Anchusa 4, Alkanna 4, Veronica 4, Papaver 3, Fumaria 3 ve Hesperis 3'dür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the flora of the Büyükeğri Mountain and its surroundings. The research area is in the C4 square according to Grid system. As a result of the exemination of 414 plant specimens collected from the area in 2012. 255 taxa belong to 46 families and 155 genera were determined. The phytogeographic elements are represented as follow: Mediterranean 72 (28.2 %), Irano-Turanian 39 (15.4 %) and Euro-Siberian 6 (2.3 %). 40 (15.7 %) widespread taxa, 98 (3.4 %) taxa are undetermined. The number of endemic taxa is 54 (21.1 %). 255 taxa belong to Spermatophyta. Gymnospermae are represented by 3 taxa, Angiospermae are represented by 252 taxa. The largest families according to the number of taxa in the research area as follows: Compositae (Asteraceae) 33, Leguminosae 26, Cruciferae (Brassicaceae) 23, Labiatae (Lamiaceae) 19, Liliaceae 18, Boraginaceae 17, Caryophyllaceae 14, Ranunculaceae 10, Scrophulariaceae 10 and Papaveraceae 9. The richest genera are as follows: Centaurea 7, Ornithogalum 7, Astragalus 5, Alyssum 4, Anchusa 4, Alkanna 4, Veronica 4, Papaver 3, Fumaria 3 and Hesperis 3.