Bulanık analitik hiyerarşi süreci/veri zarflama analizi ile Türkiye'de bölgelerin yatırım etkinliğininin ölçülmesi
Measurement of investment efficiency of regions in Turkey via fuzzy analytical hierarchy process/data envelopment analysis
  1. Tez No: 315907
  2. Yazar: AHMET ÇALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET YAPICI PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki bölgelerin yatırım etkinliklerini hesaplamak için Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci ve Veri Zarflama Analizinin birleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu iki yöntemin birleştirilmesinin çok kriterli karar problemleri için daha güçlü olduğu tartışılmıştır. Bölgelerin etkinlik sıralamasını elde etmek için nicel ve nitel değişkenler ayrı ayrı değerlendirilmiştir. BAHP yönteminde ele alınan 3 farklı yöntemden yararlanılarak, nitel değişkenlerin ağırlıkları elde edilmiştir. Elde edilen ağırlıklar nicel değişkenlerin yer aldığı modelle birleştirilmiş ve VZA ile etkinlik sıralaması elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to integrate the Fuzzy Analytic Hierarchy Process and Data Envelopment Analysis in order to evaluate the investment efficiency of the the regions in Turkey Combining these two methods is more powerful for multi-criteria decision problems are discussed. In order to obtain the efficiency ranking of the regions quantitative and qualitative variables were evaluated separately. We dealt with the FAHP method by three different methods and we were obtained the qualitative variable weights. The weights obtained from the FAHP were combined the quantitative variables and we obtained the efficiency ranking with DEA.