Sıçanlarda serebral ve hepatik dokuların okside glutatyon ve total glutatyon düzeylerinin ölçümü ve oksidatif stres indükleyen ajanların glutatyon sistemine etkileri
- Tez No: 31591
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ HINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu calışmada oksidatif stres indüklemesi olası, biri insektisit, diğeri antibiyotik iki maddenin, sıçan karaciğer ve beyin dokularında glutatyon redoks durumu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Dokuların Total GSH (GSH + GSSG) ve GSSG düzeyleri, bir enzimatik döngü yöntemi ile ölçülmüştür. Siklodien grubu klorlu bir insektisit olan ve ülkemizde en çok kullanılan insektisitlerden birini teşkil eden endosulfanın, oral tek dozla, doza bağımlı olarak, beyin ve karaciğerde glutatyon redoks durumunu değiştirdiği gözlenmiştir. Fluorokinolon grubu bir antibiyotik olan CPR ile, iki ayrı doz ve iki uygulama yolu ile elde edilen sonuçlar da, beyinde ve karaciğerde glutatyon redoks durumunun değiştiğini göstermiştir. Ayrıca, karaciğerde önemli GSH azalması gözlenmiştir. CPR ile birlikte E vitamini ve allopurinol uygulaması ile elde edilen koruyucu etkiler de, bu maddenin oksidatif stres yapıcı etkileri olduğu bulgusunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Possible oxidative stress inducing effects of two xenobiotics, an insecticide and an antibiotic, have been examined on the changes in glutathione redox status in rat cerebral and hepatic tissues. Total glutathion (GSH + GSSG) and GSSG were measured by an enzymatic cycling procedure. Endosulfan, a chlorinated hydrocarbon insecticide of cyclodiene group and one of the most consumed insecticide in Turkey, dose- dependently induced, in both tissues, an alteration in glutathion redox status. The effects of fluoroquinolone antibiotic, ciprofloxacin have been examined following two different doses and two different ways of administration. Alteration in glutathion redox status in both tissues have been observed, in addition to a significant decrease in hepatic GSH. The protective effects of concominant applications of vitamin E and allopurinol have supported the data suggesting an oxidative stres inducing effect of the antibiotic.