İnsektisitlerin lipit peroksidasyonu yapıcı etkileri ve ksantin oksidaz inhibitörleri ile değiştirilmesi
- Tez No: 31592
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ HINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışmada insektisitlere maruz bırakılan sıçanlarda oksidatif stres statüsü tayinleri yapılmıştır. Bu amaçla organoklorlu ve organofosfatlı iki insektisit endosülfan ve monokrotofos ile sentetik piretroitler sipermetrine tek veya tekrarlanan dozlarda oral olarak maruz bırakılan sıçanlar kullanılmıştır. Oksidatif stres statüsü tayinleri, karaciğer ve beyin dokularında lipit peroksidasyon ölçümleriyle yapılıp, bu amaçla lipit peroksidasyonunun ilk ürünleri olan konjuge dien tayinleri ve lipit peroksidasyonunun son ürünleri olan TBA Reaktif Materyal ( veya MDA ) düzeyi ölçümleri yapılmıştır. Her üç insektisitin sıçanlarda oksidatif stres statüsünü değiştirdikleri lipit peroksidasyonu indükledikleri gösterilmiştir. İnsektisit uygulaması ile birlikte zincir kırıcı antioksidan E vitamini, ksantin oksidaz inhibitörü, allopurinol ve kalsiyum kanal blokörü, verapamil uygulaması ile, insektisitlerin indüklediği lipit peroksidasyon yapıcı etkiye karşı önemli (p< 0.001 ) ölçüde koruyucu etki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, oxidative stress status measurements have been conducted in rats exposed to three different types of insecticides. An organochlorine insecticide endosulfan, an organophosphate insecticide monochrotophos and a synthetic pyretheroid, cypermethrine have been selected and rats were exposed to these compounds by single or repeated oral doses. Conjugated dien determinations as the early products, and TBA reactive material, (TBAR), determinations as the end products of lipid peroxidation were used as the measures of oxidative stress status in both cerebral and hepatic tissues. All three insecticides have shown to be inducing lipid peroxidation.