Aspir (Carthamus tinctorius L.)'de farklı sıra üzeri mesafelerinin ve yabancı ot mücadelesinin verim ve kalite üzerine etkisi
Effects of different row spacing and weed control methods on the yield and quality of safflower (Carthamus tinctorius L.)
- Tez No: 315932
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET AKINERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, 2009- 2010 vejetasyon döneminde Konya ekolojik şartlarında kışlık olarak ekilen aspirde (Carthamus tinctorius L.) farklı sıra üzeri mesafelerinin ve yabancı ot mücadelesinin verim ve kalite üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, üç tekerrürlü olarak ?Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine? göre kurulmuştur. Ana parsellere mücadele yöntemleri (ilaçlama ve ilaçsız), alt parsellere sıra üzeri mesafeler (10, 15 ve 20 cm) tesadüfî olarak yerleştirilmiştir. Alt parsellerde sıra arası 30 cm olarak uygulanmıştır.Araştırmada farklı mücadele yöntemlerinden; yağ verimi bakımından önemli istatistikî farklar belirlenmiştir. Ancak incelenen diğer özellikler bakımından ise istatistikî olarak önemli farklılıklar ortaya çıkmamıştır. Sıra üzerinin ortalaması olarak, Remzibey aspir çeşidinde en yüksek tohum verimi, yağ oranı ve yağ verimi ilaçlama yapılan parsellerden (sırasıyla 342.52 kg/da, % 26.33 ve 90.27 kg/da) elde edilirken, en düşük tohum verimi, yağ oranı ve yağ verimi ilaçlama yapılmayan parsellerden, (sırasıyla 193.63 kg/da, % 25.59 ve 49.78 kg/da) elde edilmiştir.Sıra üzerinin ilk dal yüksekliği ve tabla sayısı üzerine etkileri istatistikî olarak önemli bulunurken, incelenen diğer özellikler takımından önemsiz olmuştur. Uygulamaların ortalamasında; en yüksek tohum verimi, yağ oranı ve yağ verimi 10 cm sıra üzeri ekim mesafesinde (sırasıyla 318.05 kg/da, % 26.96 ve 85.51 kg/da) elde edilmiştir. Sıra üzeri mesafenin artmasıyla tohum verimi düşmüştür.Araştırma sonuçlarına göre, tohum verimi bakımından değerlendirildiğinde Remzibey aspir çeşidinin 30x10cm mesafede ilaçlama yapıldığı zaman daha yüksek verim verebileceği bu araştırma ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determination of the effects of different row spacing and weed control methods on yield and quality of safflower which had grown as winter time in Konya ecological conditions during 2009-2010 vegetation periods. The research was made in ?Split Plots in Random Blocks? design with three replicates. Weed control methods were in the main plots (spraying and non-spraying),while interval was 30 cm row and row spacing (10, 15 and 20 cm) was in the sub-plots as randomly.Oil yield was found statically impotant with regards to different weed control methods. The other investigated characteristics were unimportant with regards of different weed control methods. The highest seed yield (342.52 kg.da-1), oil rate (26.33 %) and oil yield (90.27 kg.da-1) were taken from Remzibey cultivar in sprayed plots and, the lowest seed yield (193.63 kg.da-1), oil ratio (25.59%) and oil yield (49.78 kg.da-1) were taken from non-sprayed plots.While row top distance had statistically importance on first branch height and number of table, it did not have statistically importance on the other characteristics. The highest seed yield (318.05 kg.da-1), oil rate (26.96 %) and oil yield 85.51 kg.da-1) were taken from 10 cm of row top distance as the mean of applications. The seed yield was decreased while row top distance was increasing.According to the results of the research, it could be said that, Remzibey cultivar is able to give more yield with spraying on 30x10 cm row interval spacing.